Як отримати інвалідність в умовах військового стану

Поділитися:

Не зважаючи на введений на всій території країни воєнний стан, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд) пильно стежить за виконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю і у разі їх порушення накладає адміністративно-господарські санкції.

Так, ст. 17 цього Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” (Закон) визначено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.

Відповідно до ст. 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю ( 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця).

Отже порушникам, за невиконання нормативу робочих місць осіб з інвалідністю доведеться платити штрафи відповідно до ст. 20 Закону. Так, для роботодавців, у яких чисельність працівників:

  • 15 і більше осіб — розмір штрафу дорівнює середній річній заробітній платі на підприємстві за кожне вільне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю;
  • від 8 до 15 осіб — розмір штрафу становить половину середньорічної зарплати.

Фонд усю необхідну інформацію щодо виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю отримує від Пенсійного фонду України та розраховує суми штрафних санкцій, на підставі Закону України від 18.10.2022 № 2682-IX, який набрав чинності 06.11.2022 року.

До 10 березня поточного року Фонд в автоматизованому режимі розраховує суму адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті і передають інформацію до ПФУ.

ПФУ протягом п’яти календарних днів після отримання розрахунків  надсилає їх у формі е-документа до особистих кабінетів платників податків на порталі ПФУ (п. 4 Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затвердженого постановою правління ПФУ від 10.03.2023 року №  14-1 та наказом Фонду соцзахисту інвалідів від 10.03.2023  року №  17).

За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій нараховують пеню в розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.

Враховуючи вищевикладене, звертаю увагу роботодавців щодо необхідності дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб зінвалідністю, щоб не сплачувати адміністративно-господарські санкції.

Автор: Ірина Скрипка, адвокат “Турій та Партнери

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
3 Вересня 2023 року - 22:45
Президент Володимир Зеленський підтвердив звільнення Олексія Резнікова з посади міністра...
2 Вересня 2023 року - 12:13
Служба безпеки України, Бюро економічної безпеки та Офіс генпрокурора вручили...
26 Серпня 2023 року - 11:14
В РНБО припускають, що процес мобілізації в Україні може посилитись
26 Серпня 2023 року - 11:08
Не зважаючи на війну та важкі часи, мережа ресторанів «Євразія»...