Президент США Дональд Трамп доручив своїй адміністрації розглянути питання запровадження взаємних тарифів на численних торговельних партнерів, що може призвести до масштабної кампанії проти глобальної торговельної системи, яка, за його словами, діє несправедливо щодо США.
Про це повідомляє Telegram “Перший Бізнесовий“.
У четвер Трамп підписав указ, який наказує торговому представнику та міністру торгівлі США запропонувати нові збори для кожної країни з метою відновлення балансу торговельних відносин. Говард Лутнік, кандидат Трампа на посаду керівника Міністерства торгівлі, заявив, що всі дослідження мають бути завершені до 1 квітня, і що Трамп може діяти негайно після цього.
Нові податки на імпорт будуть налаштовані для кожної країни, щоб компенсувати не тільки їхні власні податки на американські товари, але й нетарифні бар’єри, які країни вводять у вигляді несправедливих субсидій, правил, податків на додану вартість, обмінних курсів та інших факторів, які обмежують торгівлю США, сказав чиновник Білого дому, який поінформував журналістів перед оголошенням.
«Заради справедливості я вирішив стягувати взаємні тарифи, тобто ті, які країни стягують зі Сполучених Штатів Америки», — сказав Трамп в Овальному кабінеті. «Майже у всіх випадках вони стягують з нас значно більше, ніж ми з них, але ті часи минули».
Трамп сказав журналістам, що пізніше він запровадить податки на імпорт автомобілів, напівпровідників і фармацевтичних препаратів «понад» взаємні тарифи.
Текст директиви Трампа про тарифи Білий дім надав не відразу. Трамп назвав бар’єри в Європейському Союзі, включно з ПДВ, як приклад того, на що США хочуть відповісти, тоді як чиновник сказав, що Трамп також виділив Японію та Південну Корею як країни, які, на його думку, користуються перевагами США, і тому можуть стати мішенню свого останнього поштовху.
Взаємні тарифи означали б наймасштабнішу дію Трампа щодо вирішення проблем дефіциту торгівлі США та того, що він характеризує як несправедливе ставлення до американського експорту по всьому світу. Трамп уже ввів 10% мита на китайські товари і планує наступного місяця ввести 25% мита на всю американську сталь та алюміній.
Проте рішення президента не запроваджувати тарифи одразу можна розглядати як початок переговорів — дотримуючись тієї ж стратегії, яку він уже використав, щоб добитися поступок від Мексики, Канади та Колумбії — а не як знак того, що він зобов’язується слідувати.
Президент сподівається провести дискусію з іншими країнами про те, як існуюча політика створила незбалансоване торговельне середовище, сказав чиновник, і він більш ніж радий знизити тарифи, якщо країни хочуть скоротити свої збори або усунути інші торговельні бар’єри.
«Це вулиця з двостороннім рухом», — сказав Лутнік журналістам у четвер після того, як Трамп підписав директиву.
Але Трамп сказав, що не сподівається видавати винятки чи звільнення. Він зазначив, що незважаючи на надання Apple Inc. дозволу на тарифи, які він запровадив для Китаю під час свого першого терміну, щоб конкурувати з Samsung Electronics Co. Ltd., цей тарифний пакет «стосується всіх у всьому світі».
Трампова влада підвищила невизначеність у світовій економіці, а компанії та споживачі чекають, як він прийме рішення, яке може порушити торговельні відносини США з рештою світу.
Очікується, що взаємні тарифи сильно вдарять по менш розвинених економіках, де середні мита на продукцію США вищі, повідомляє Bloomberg Economics. Він відрізняється від загального податку на весь імпорт, як пропонував Трамп під час президентської кампанії 2024 року. Чиновник сказав, що Трамп може повернутися до глобальної тарифної стратегії пізніше.
Нагадаємо, дефіцит федерального бюджету США досяг рекордних 840 мільярдів доларів за першу третину фінансового року.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!