Протокол за водіння в стані спяніння – на що звернути увагу

Поділитися:

Майже кожного дня більшість з нас  користується автомобілем: доїхати на роботу або за покупками, чи просто заробити на життя шляхом роботи в таксі… Але іноді проста неуважність на дорозі і необізнаність в нормах законодавства можуть стати підставою для позбавлення водійського посвідчення.

Однією із найпоширеніших підстав складання і потім позбавлення посвідчення водія може стати складання протоколу за ст.130 КУпАП – керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

У більшості випадків проста відмова від проходження огляду на стан сп’яніння через брак часу може стати підставою для складання Протоколу про адміністративне правопорушення й у подальшому призвести до позбавлення водійського посвідчення.

Що потрібно знати водію, коли його зупинили патрульні:

По-перше, відповідно до ст.35 ЗУ «про національну поліцію» Поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі:

1)якщо водій порушив Правила дорожнього руху;

2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;

3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;

4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;

5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;

6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;

7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;

8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;

9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;

10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.

Тобто першочергово має бути причина зупинки.

Патрульні мають представитися і відповідно зазаничити причину зупинки.

Зупинка водія поліцією «просто так» не є законною, тому всі подальші вимоги поліції до нього, зокрема й проходження огляду на стан сп’яніння, водій виконувати не зобов’язаний. Такого висновку дійшов Чернівецький апеляційний суд у рішенні 13 жовтня 2022 року по справі 718/1824/22.

Як було встановлено матеріалами справи про адміністративне правопорушення, працівниками поліції не було задокументовано та не доведено належними та допустимими доказами факту порушення водієм таких положень ПДР, які б відповідно до ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» давали право працівникам поліції здійснити законну зупинку транспортного засобу під керуванням останнього.

Рухаємось далі. По-друге, патрульні можуть запропонувати пройти огляд на стан алкогольного та наркотичного сп’яніння.

Дана процедура чітко врегульована Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України N 1452/735 від 09 листопада 2015 року.

Що з цього обов’язково знати?

Огляд патрульні можуть провести лише на стан  АЛКОГОЛЬНОГО сп’яніння на місці зупинки і лише технікою, яка затверджена МОЗ.

Наприклад, мова може йти про Драгер, але він має бути сертифікований та пройти калібрування.

Тут слід знати, що відповідно до ст.266 КУпАП водій у разі незгоди з результатами огляду може звернутися за повторним оглядом до найближчої лікарні.

І на протязі 2х годин з моменту зупинки самостійно пройти огляд на стан сп’яніння.

Як приклад можна навести цитату з рішення апеляційного суду Водій відмовився пройти перевірку на сп`яніння за допомогою «Драгера», але не від проходження огляду у медичному закладі. Працівники ж поліції пройти такий огляд йому не запропонували та відповідного направлення не видали. Справу №759/6646/22 з такими обставинами розглянув Київський апеляційний суд 26 вересня 2022 року.

Щодо огляду на стан наркотичного сп’яніння, то даний огляд на місці взагалі не можна провести про це йде мова і в Інструкції, бо необхідні спеціальні знання – лише фахівець лікар-нарколог. Тому зазначення в протоколах «керував транспортним засобом в стані наркотичного сп’яніння, блідість обличчя, тремтіння пальців рук» є нічим іншим як цитуванням загальних ознак наркотичного сп’яніння.

Слід пам’ятати, що протокол має бути складений у присутності двох понятих.

У разі підозри патрульних на наяність стану спяніння, патрульні мають виписати направлення на проходження у лікаря такого огляду.

Результати огляду на стан сп’яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп’яніння з використанням спеціальних технічних засобів (далі – акт огляду).

Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп’яніння.

У разі відсутності направлення на проходження огляду водія, водій за самозвернеееям може звернутися до найближчої лікарні для освідування.

Звертаю увагу водіїв, що Кабінет Міністрів вніс значні зміни до процедури перевірки водіїв на наявність алкоголю у крові, що стосуються процедури перевірки, а не самої норми проміле.

Згідно з Постановою КМУ №57 від 20 січня 2023 року, раніше правоохоронним органам для проведення перевірки на алкогольне сп’яніння необхідно було мати двох свідків, що не завжди було можливим у нічний час або на ділянці дороги з великим рухом.

За новими правилами, для підтвердження стану алкогольного сп’яніння вже не потрібно мати двох свідків. Достатнім доказом буде відеозапис з нагрудної камери поліцейського, який буде включений до матеріалів справи або протоколу згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Тут хочу трохи зупинитись на порядку використання патрульними бодікамери.

Відповідно п. 9 ч. 1 статті 31, статті 40 Закону України «Про Національну поліцію» працівники поліції використовують спеціальні технічні засоби фото- і відеотехніку з виявлення та/або фіксації правопорушень та Наказом Міністерства Внутрішніх Справ № 1026  від 18.12.2018 передбачено порядок застосування портативних відеореєстраторів та карт пам’яті до них, їх облік, зберігання та видача відеозаписів: включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов’язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов’язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Включення відеореєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов’язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому в процесі включення відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Залежно від наявних режимів відеореєстратора та освітлення відеозапис здійснюється у відповідному режимі денної або нічної зйомки.

Відповідно до п.9 ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію» застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису є превентивним заходом поліції.

Отже, Інструкцією, передбачено:

а) необхідність відеофіксації: «використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) як превентивного поліцейського заходу є важливим елементом функціонування патрульної поліції, покликаним гарантувати чесність, відкритість та антикорупційну спрямованість діяльності патрульної поліції» (п. 1.3 Розділу І Інструкції).

б) випадки застосування такого превентивного заходу: «нагрудна відеокамера (відеореєстратор) повинна активовуватись працівником патрульної поліції та знаходитись у режимі відеозйомки при будь-якому контакті з особами, зокрема, але не виключно:  при оформленні дорожньо-транспортної пригоди, при перевірці документів, при поверхневій перевірці, при загрозі використання фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї, при наданні допомоги особам; у випадках, коли усвідомлення особою факту відеофіксації її поведінки може сприяти вирішенню конфліктної ситуації.

Тобто відсутність належних відеодоказів із спеціальних технічним приладів передбачає, у відповідності до п.1 ст. 247 КУпАП  обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, а саме: провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Перевірка стану алкогольного сп’яніння має проводитись за допомогою спеціальних технічних засобів, що мають відповідні документи. Якщо інспектор не має цих документів при собі, перевірку не можна здійснювати.

Проте інспектор повинен пред’явити ці документи лише за вимогою водія, інакше це не є порушенням з боку правоохоронця.

Підтвердженням стану алкогольного сп’яніння є, якщо пристрій “Драгер” показує значення більше 0,2 проміле.

Якщо водія доставлено до лікарні, огляд повинен бути проведений не пізніше двох годин його перебування в закладі. Якщо цей термін не дотримується, огляд вважатиметься недійсним.

Крім того, поліцейський повинен скласти акт огляду у двох примірниках, один з яких видають водієві. Без актів огляд також вважається недійсним.

Починаючи з 2023 року, в Україні передбачено кілька видів покарань за керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння. За перше порушення передбачено штраф у розмірі 17 тис. гривень та вилучення водійського посвідчення на один рік. Для водіїв, які порушили закон вдруге, штраф збільшується до 34 тис. грн., а права вилучаються на три роки. Якщо порушник двічі протягом року буде спійманий за кермом у стані алкогольного сп’яніння, йому доведеться заплатити штраф у розмірі 51 000 гривень, провести 15 діб у в’язниці та бути позбавленим права керувати автомобілем протягом десяти років.

Все ж таки якщо врешті решт вже протокол відносно вас склали, то всі вище перераховані лайфкакі можна буде використати для будівництва тактики захисту у суді.

Автор: Діна Дрижакова, керівник юридичної компанії “Prima Leader Group”

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
12 Червня 2024 року - 21:21
Незважаючи на можливе підвищення акцизів на пальне на 1,5–2 грн....
12 Червня 2024 року - 19:53
Один з оперативників розвідки РФ, який безпосередньо займається проведенням дезінформаційної...
12 Червня 2024 року - 13:43
Адміністрація американського президента планую посилення обмежень на доступ Китаю до...
11 Червня 2024 року - 18:06
У 2024 році ІТ-сфера України продовжила свій динамічний розвиток, незважаючи...