Криптовалюта і законодавче регулювання – пояснює юрист

Поділитися:

В Україні все більше набуває популярність криптовалюта. Багато хто має електронні гаманці, здійснює майнінг криптовалюти, її обмін та купівлю. Але до цього часу законодавчо чітко не врегульована діяльність з приводу легалізації криптовалюти і особливо її обміну на готівкові кошти.

На даний час функціонують так звані «обмінники», що пропонують свої послуги з приводу обміну електронних грошей на готівку.

Разом з тим, дії особи, яка, не маючи ліцензії Національного банку України на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та не будучи комерційним агентом з розрахунків у сфері використання електронних грошей, всупереч вимогам чинного законодавства здійснює обмін електронних грошей на готівку з отриманням відсотків залежно від суми обміну шляхом розміщення оголошення на інтернет-дошці оголошень про надання таких послуг, підлягають кваліфікації як незаконне використання електронних грошей (ст. 200 КК України). Постанова колегії суддів Третьої судової палати ККС ВС від 22.03.2023 у справі № 750/14427/19 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/109855074)

Обґрунтування позиції Верховного Суду: ККС вважає, що з урахуванням способу вчинення інкримінованих особою кримінальних правопорушень, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку, з яким погодився й апеляційний суд, про наявність у діях особи складу кримінальних правопорушень, передбачених частинами 1, 2 ст. 200 КК України. ККС, здійснюючи тлумачення диспозиції ст. 200 КК, відзначає, що предметом вказаного злочину можуть виступати, зокрема, й електронні гроші (ст. 15 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»). Електронні гроші як одиниці вартості приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов’язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі. Відповідно до такого функціонального призначення електронних грошей поняття використання таких грошей, насамперед, стосується використання електронних грошей як засобу оплати товарів, робіт та послуг. Користувач – фізична особа, крім того, має право використовувати електронні гроші для здійснення їх переказу іншим користувачам – фізичним особам. Цим діям відповідно кореспондують дії з використання електронних грошей іншою стороною, яка приймає такі гроші як оплату товарів, робіт чи послуг, або як суб’єкт одержання переказу. Разом з тим, як видно зі змісту ст. 15 Закону України «Про платіжні системи і переказ коштів в Україні», поняття використання електронних грошей стосується й тих дій, які вчиняє особа, що отримала такі гроші, і які полягають в обміні таких коштів на готівкові або безготівкові кошти. Користувач – суб’єкт господарювання – має право отримувати електронні гроші та пред’являти їх до погашення лише в обмін на безготівкові кошти. Користувач – фізична особа – має право отримувати електронні гроші та пред’являти їх до погашення в обмін на готівкові або безготівкові кошти. Тобто, об’єктивна сторона злочину може виражатися у вчиненні будь-яких незаконних дій, передбачених ч. 1 ст. 200 КК, зокрема, у неправомірному випуску або використанні електронних грошей.

Автор: Ірина Скрипка, адвокат “Турій та Партнери

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
6 Жовтня 2024 року - 23:03
Верховна Рада України досягла важливої угоди з військовим керівництвом щодо...
1 Жовтня 2024 року - 13:50
Мін’юст подав позов про конфіскацію активів російського олігарха Фрідмана та...