Світові інвестиції у фінтех продовжують падати – звіт KPMG Pulse of Fintech

Поділитися:

Лише за цей рік вони зменшились до 51,9 млрд доларів.

Перше півріччя 2024 року було непростим для глобального фінтех-ринку на тлі високих відсоткових ставок та значної геополітичної невизначеності у світі. Загальний обсяг світових інвестицій у фінтех, зокрема венчурних угод, приватних інвестицій та M&A-угод, знизився з 62,3 млрд доларів США (2 287 угод) у другому півріччі 2023 року до 51,9 млрд доларів США (2 255 угод)у першому півріччі 2024 року.

Венчурні інвестиції скоротилися в усіх ключових регіонах: у країнах Америки —з 38,5 млрд доларів США до 36,7 млрд доларів США, в Азійсько-Тихоокеанському регіоні (ASPAC) — з 4,6 млрд доларів США до 3,7 млрд доларів США, у регіоні Європи, Близького Сходу та Африки (EMEA) —з 19,1 млрд доларів США до 11,4 млрд доларів США.

Зниження вартості угод частково пов’язане зі зменшенням кількості великих угод, оскільки фінтех-інвестори проявляли значну обережність. Попри зниження загального обсягу інвестицій, обсяг регіональних угод дає підстави для оптимізму. Спад тут був зумовлений виключно зменшенням кількості угод у регіоні EMEA.

Відображаючи глобальну тенденцію, ШІ був досить популярним серед інвесторів у фінтех-сфері у першому півріччі 2024 року, особливо в країнах Америки. Зокрема у США відбулися чотири великі угоди в галузі ШІ: компанія з кіберстрахування Corvus була придбана Travellers за 427 млн доларів США, а платформа з нарахування винагород працівникам у сфері продажів Spiff була придбана Salesforce за 419 млн доларів США. Китайська компанія MioTech, що спеціалізується на даних про сталий розвиток на основі ШІ, також залучила 150 млн доларів венчурного капіталу у першому півріччі 2024 року.

Після затишшя у 2023 році венчурні інвестиції у першому півріччі 2024 року як у секторі платежів, так і в секторі regtech суттєво зросли. У секторі платежів було залучено інвестицій на суму 21,4 млрд доларів США у першому півріччі 2024 року порівняно з 22,7 млрд доларів США за весь 2023 рік, а у секторі regtech — на суму 5,3 млрд доларів США порівняно з 3,4 млрд доларів США за весь 2023 рік. Тим часом, інвестиції у сфері страхування (insurtech) значно скоротилися: у першому півріччі 2024 року було залучено інвестицій на суму 1,6 млрд доларів США, що становить менше чверті від 8,2 млрд доларів США, залучених у 2023 році.

Інвестиції у фінтех в країнах Америки склали 36,7 млрд доларів США у першому півріччі 2024 року, дещо знизившись порівняно з 38,5 млрд доларів США у другому півріччі 2023 року. На США припадає з цих інвестицій 27,4 млрд доларів США. Інвестиції у фінтех у Канаді сягнули рекордних 7,8 млрд доларів США за шість місяців у першому півріччі 2024 року завдяки придбанню платіжної компанії Nuvei компанією Advent International.  У Бразилії було залучено лише 616 млрд доларів США у першому півріччі 2024 року порівняно з 1,8 млрд доларів США у другому півріччі 2023 року.

Інвестиції у фінтех у регіоні ASPAC впали з 4,6 млрд доларів США у другому півріччі 2023 року до 3,7 млрд доларів США у першому півріччі 2024 року. Причиною спаду стали значно менші суми укладених угод: найбільшою угодою за квартал стало залучення 280 млн доларів США венчурного капіталу китайською компанією Yi’an Enterprise, що спеціалізується на рішеннях для ринків капіталу, а також залучення 209 млн доларів США венчурного капіталу індійською платформою персональних позик KreditBee.

Фінтех-фінансування у регіоні EMEA впало на 40% — з 19 млрд доларів США у другому півріччі 2023 року до 11,4 млрд доларів США у першому півріччі 2024 року. Через тривалу геополітичну невизначеність, зокрема вибори в ЄС, Великій Британії та Франції, разом з високими відсотковими ставками інвестиції залишалися на досить низькому рівні. На Велику Британію припадає найбільша частка фінтех-інвестицій у регіоні EMEA (7,3 млрд доларів США).

Очікується, що інвестиції у фінтех залишатимуться на низькому рівні у другому півріччі, зважаючи на високі відсоткові ставки та, як наслідок, високу вартість капіталу, а також наближення президентських виборів у США. Найбільш активною сферою для інвестицій, ймовірно, буде ШІ, оскільки стартапи працюють над тим, щоб адаптувати ШІ-рішення саме для сектору фінансових послуг. Існує певний оптимізм щодо подальшого зростання обсягу угод, але середній розмір угод, ймовірно, залишиться невеликим порівняно з історичними даними.

«Кількість угод на ранніх стадіях зростає завдяки зацікавленню новими технологіями, такими як штучний інтелект, та новими бізнес-моделями. Це відображає глобальні тренди, де децентралізація та підключення до платформ-екосистем стають важливими рушіями розвитку. Українські компанії також, ймовірно, підтримуватимуть цей тренд, активно адаптуючи інноваційні рішення для власного зростання», – відзначив Юрій Федорів, партнер, керівник напряму супроводження реструктуризації, керівник галузевої практики фінансових послуг, KPMG в Україні.

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
6 Жовтня 2024 року - 23:03
Верховна Рада України досягла важливої угоди з військовим керівництвом щодо...
1 Жовтня 2024 року - 13:50
Мін’юст подав позов про конфіскацію активів російського олігарха Фрідмана та...