Європа тримає в напрузі аграрні ринки України

Поділитися:

Для України ЄС традиційно є стратегічним напрямком під час експорту олійної сировини. І, якщо до початку війни – це були ріпак та соя, то після початку військових дій, експорт соняшника досяг безпрецедентних обсягів.

Загалом експорт олійних культур за сім місяців поточного сезону перевищив 5,5 млн т проти 2,2 млн т роком раніше та 2,4 млн т у 2020/21 МР.

Частка ринку, що припадає на країни ЄС у 2022/23 МР (з початку сезону, включаючи березень):

  • соняшник – 81%
  • соя – 47%
  • ріпак – 90%.

Наразі залишається відкритим питання продовження ще на рік безмитного імпорту агропродукції до країн ЄС з України, яке спливає 1 червня 2022 року.

У країнах Східної Європи прокотилася хвиля невдоволень фермерів, спричинена перенасиченням ринків товарами з України та падінням цін внутрішньої торгівлі. В результаті Польща призупиняє аграрний експорт з України.

Польща не відіграє ключової ролі для реалізації експортного потенціалу України на ринках олійних культур, займаючи не більше 5% у загальному експорті сої у поточному сезоні, в експорті соняшнику та ріпаку – лише 2,7% та 1,8% відповідно.

З огляду на те, що ЄС традиційно є ключовим покупцем української сої та ріпаку для задоволення власних потреб, найбільш нестандартна ситуація складається на ринку соняшника.

Основну увагу варто приділити Болгарії та Румунії, на частку яких сукупно припадає понад 55% всього експорту соняшника з України.

Розрахунковий показник транзиту соняшнику цими країнами (на базі даних офіційної експортно-імпортної статистики ЄС та України):

  • Болгарія – 4%
  • Румунія – 44%.

Наразі умови функціонування ринків сільськогосподарської продукції є досить непередбачувані та потребують швидкого реагування. Практично всі зміни, що відбулися останнім часом на аграрних ринках, продиктовано військовим фактором та його наслідками, ключовий з яких – логістика. Саме логістика та дія «зернового коридору» залишається умовою реалізації експортного потенціалу, а невизначеність та ризики стають гальмом для реалізації форвардних програм.

Нагадаємо, Польща з 16 квітня заборонила імпорт зернових культур, цукру, яєць, молочних продуктів, м’яса птиці та іншої агропродукції з України.

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
6 Листопада 2024 року - 19:01
Троє китайських астронавтів успішно повернулися на Землю після шестимісячного перебування...
2 Листопада 2024 року - 10:06
Подія, яка не залишить байдужим жодного поціновувача ювелірного мистецтва: з...
30 Жовтня 2024 року - 15:39
Креді Агріколь отримав срібло в рамках церемонії нагородження престижної міжнародної...