Олена Нусінова, «Корпоративний договір»

Поділитися:

Що таке корпоративний договір? Як змінилися або доповнилися правила гри під час війни? Про зміни і які преференції це нам зараз надає?

Вже понад декілька років як український бізнес отримав можливість розв’язання корпоративних конфліктів у найбільш безболісний спосіб. Цьому сприяло введення в українське право кращих міжнародних практик щодо укладення корпоративних договорів.

Що це за інструмент та чому він необхідний для бізнесу – поговоримо сьогодні з Оленою Нусіновою, Д.Е.Н. MBA, DBA, експерт з корпоративного управління

Пані Олено, продовжуємо важливу тему для розуміння ключових процесів, які відбуваються в нашій економіці в цілому, і зокрема в корпоративному управлінні, хочу дізнатися про корпоративний договір, саме на ньому ж базується старт будь-якої угоди?
– Так звісно для України це є корпоративний договір, але якщо ми будемо розглядати ширше, то на заході ще з давніх-давен існують акціонерні угоди які використовують досить давно і вдало, тому що коли в підприємстві існують декілька акціонерів насправді ми ж не можемо стверджувати що в них однаковий підхід що до управління, що до прийняття рішень, та і взагалі до бачення підприємства в цілому. Саме для цього існує акціонерна угода, в нашому випадку це корпоративний договір, який чітко прописує правила гри, який акціонер відповідає і за що насправді можуть бути акціонери які безпосередньо керують бізнесом та інші які займаються стратегічною діяльністю чи взагалі отримують лише дивіденди. Також в корпоративному договорі передбачити правила захисту кожної зі сторін. Що робити якщо блокуються рішення при голосуванні? Що робити якщо бізнес зазнав збитків? Саме тому я можу сказати що корпоративний договір це така унікальна можливість. В Україні я можу сказати з 2018 року набули чинності норми Закону України «Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю». Так, відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону, корпоративний договір – це безвідплатний письмовий договір, за яким учасники товариства зобов’язуються реалізовувати свої права та повноваження певним чином або утримуватися від їх реалізації. Саме цим Законом вперше в українському праві було закріплено поняття корпоративного договору та загальні вимоги до його змісту та форми і ми можемо його дуже ефективно застосовувати, поряд з цим з майбутнього року завдяки прийняттю закону про акціонерні товариства ми зможемо цей механізм ефективно застосовувати для акціонерних товариств. Це дуже важливо щоб наші корпоративні домовленості були імплементовані в статути, щоб не було різниці між управлінською структурою і той юридичною структурою яка вже є, і користується статутом підприємства.
– Олено, а як змінилися або доповнилися правила гри під час війни? Порівняйте, будь ласка, якими вони були до війни, під час війни, і зараз?
– До війни одним зі способів захисту був такий механізм як безвідклична довіреність, тобто якщо щось трапилось, була підписана безвідклична довіреність, для того, щоб якщо голоси блокуються чи ще якісь події настають, для того, щоб здійснити певні дії. Ми знаємо досить добре що в воєнні часи існують декілька обмежень щодо видачі доручень довіреності, тому наразі цей механізм не можна використовувати для майбутніх корпоративних договорів. А в загалі ті корпоративні договори які були укладені, я вважаю що їх треба переглянути і якщо такий механізм буде запроваджений, замінити його на якийсь інший.
– А на який механізм його можна замінити?
– Наприклад в європейській практиці існує дуже багато визначень щодо захисту прав акціонерів і взагалі акціонерної угоди, наприклад: збори учасників та порядок голосування на них, врегулювання питань щодо відчуження частки, вихід з конфліктних ситуацій, питання відповідальності, Lock-Up Period (мораторій на продаж) тощо.
Я вважаю один як приклад механізмом може бути обов’язковий продаж блокуючої сторони коли ми досягаємо дедлоку в певній ситуації пакета акцій чи корпоративних прав. Але це все індивідуально, існує дуже багато методів і корпоративні юристи, для кожного окремого договору мають вибудувати окремі власні домовленості які підходять усім зацікавленим сторонам в цьому процесі.
– Олено, а що нашим вітчизняним і європейським інвесторам надає корпоративний договір так би мовити уточнена під час війни? Чи є це кроком за для зближення з європейським бізнесом? Чи унеможливлює оновлена корпоративний договір, так би мовити, порушення правил гри поміж акціонерами, власниками бізнесу, підприємцями?
-Корпоративний договір як і акціонерна угода на заході це такий ефективний механізм, захисту прав інвесторів, я абсолютно переконана і постійно повторюю, що нас після Перемоги чекає велике надходження інвестицій щодо відбудови країни в цілому і щодо розвитку нових горизонтів, так от на рівні власне бізнесу, на рівні інвестицій можна убезпечити права інвесторів передбачивши додаткові методи захисту в корпоративному договорі. А для того, щоб імплементувати, власне кажучи, цей корпоративний договір незважаючи що це будуть інвестори чи 2 або 3 акціонери. Наглядова Рада чи Виконавчий орган повинен невпинно слідувати корпоративному договору і зробити все щоб він дійсно працював і не залишився просто на папері та щоб ці всі домовленості були в реальному бізнес активі.

 

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
23 Листопада 2024 року - 15:03
Кабінет Міністрів України анонсував новий порядок бронювання, який базується на...
21 Листопада 2024 року - 12:50
Компанія Just SEO оголошує про запуск нової послуги зі створення...
20 Листопада 2024 року - 11:32
Бізнес-бранч – це простір для обміну ідеями, досвідом та натхненням,...
19 Листопада 2024 року - 14:48
Верховна Рада України схвалила в цілому Проект Державного бюджету на...