Зміна ядерної доктрини Росії: нові загрози та реакція США, – Bloomberg

Поділитися:

Відмінною рисою військової тактики Росії є те, що вона не виключає використання ядерної зброї у звичайній війні. Тепер президент Володимир Путін ще більше знизив планку для розгортання тактичної та більш потужної стратегічної атомної зброї в масштабному перегляді ядерної доктрини своєї країни. Ця зміна відбулася саме тоді, коли США пом’якшили обмеження на українські сили, які стріляють американською зброєю по території Росії.

Про це повідомляє Telegram “Перший Бізнесовий“.

Незалежно від того, чи дійсно Путін готовий застосувати ядерну зброю, ця загроза має на меті показати світові, що Росія залишається великою державою і що Вашингтон та його союзники повинні обмежити свою підтримку України. Це головна причина, чому вони лише повільно дозволяли Києву використовувати більш потужну зброю та уникали надсилання військ, щоб допомогти йому відбити вторгнення Росії.

Що змінилося?

Відповідно до переглянутих ядерних інструкцій, Кремль може застосувати ядерну зброю у відповідь на атаку Києва на російську територію з використанням звичайної західної зброї. Ця зміна відбулася після наказу Путіна в травні, щоб російські військові провели бойові навчання для підготовки до можливого використання тактичної ядерної зброї.

Раніше російський уряд дав собі можливість застосувати ядерну відповідь, якщо агресор поставить під загрозу «саме існування Росії». У листопадовому оновленні тепер йдеться про атаки, які «створюють критичну загрозу суверенітету та (або) територіальній цілісності» Росії та її сусіда та союзника Білорусі.

Згідно з переглянутою доктриною, потенційні цілі для ядерного удару включають не лише країни, які безпосередньо атакують Росію, але й будь-яку державу, яка надає свою територію та ресурси для підготовки та здійснення актів агресії проти Росії.

У доктрині йдеться, що будь-який напад на Росію вважатиметься нападом усіх членів коаліції, блоку чи альянсу, членом якого є нападаюча нація. Росія також розглядатиме сприйняту агресію з боку неядерної держави, яка бере участь або підтримується ядерною державою, як спільну атаку, здійснену обома.

Що Путін сказав про використання ядерної зброї?

На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Путін погрожував будь-якій нації, яка втрутилася в конфлікт, «наслідками, яких ви ніколи не відчували у своїй історії». Багато хто вважав це загрозою ядерного удару. У червні 2023 року Путін заявив, що Росія розмістила частину своєї тактичної ядерної зброї в Білорусі, союзнику, який був плацдармом для нападів Росії на Україну. Росія регулярно проводить навчання для випробування своїх систем доставки стратегічної зброї, включаючи практичні запуски міжконтинентальних балістичних ракет і крилатих ракет меншої дальності.

У лютому, відповідаючи президенту Франції Еммануелю Макрону, який відмовився виключити відправку військ в Україну, Путін назвав нову російську стратегічну зброю, яка надходить на озброєння, і сказав, що США та Європа «повинні зрозуміти, що у нас також є зброя, яка може вражати цілі на їхній території, і що все це реально загрожує конфліктом із застосуванням ядерної зброї, а отже, знищенням цивілізації».

Путін, схоже, пом’якшив цю позицію через деякий час, сказавши інтерв’юеру в березні, що використання тактичної ядерної зброї у війні в Україні йому ніколи не спадало на думку і що він не думає, що Росія та США прямують до ядерного конфлікту.

Поки що Путін не дозволив російським військовим провести випробування тактичної ядерної боєголовки, заявивши, що зробить це лише у відповідь на випробування атомної зброї США.

Як тактичний ракетно-ядерний удар сприяв би військовим цілям Росії?

Протягом останніх двох десятиліть військова доктрина Росії допускала застосування ядерної зброї «у відповідь на широкомасштабну агресію із застосуванням звичайної зброї в критичних для національної безпеки Російської Федерації ситуаціях». Російська стратегія, відома як «від ескалації до деескалації», передбачає використання тактичної ядерної зброї на полі бою, щоб змінити хід звичайного конфлікту, який російські сили ризикують програти.

Джон Гайтен, який обіймав посаду високопосадовця ядерної зброї США, каже, що більш точний переклад російської стратегії – «ескалація, щоб перемогти».

Що таке тактична ядерна зброя?

«Тактична» — неточний термін для ядерної зброї, яку можна використовувати на театрі військових дій. Зазвичай це стосується менш потужної боєголовки (вибухової головки ракети, ракети чи торпеди), доставленої на меншу відстань — мінами, артилерією, крилатими ракетами чи бомбами, скинутими з літаків — ніж «стратегічна» ядерна зброя, яку США та Росія може запускати один одного міжконтинентальними балістичними ракетами. Угоди про контроль над озброєннями між США та Радянським Союзом, починаючи з 1970-х років (а пізніше між США та Росією), зосереджувалися переважно на кількості стратегічної ядерної зброї, а не на тактичній.

Нагадаємо, США не бачать причин для коригування своєї ядерної позиції у відповідь на рішення Росії знизити поріг для використання атомної зброї, заявив речник Ради національної безпеки.

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
20 Листопада 2024 року - 11:32
Бізнес-бранч – це простір для обміну ідеями, досвідом та натхненням,...
19 Листопада 2024 року - 14:48
Верховна Рада України схвалила в цілому Проект Державного бюджету на...
19 Листопада 2024 року - 13:59
До повномасштабного вторгнення рф ринок праці щорічно зростав...
15 Листопада 2024 року - 21:39
Регулятори Європейського Союзу оштрафували компанію Meta Platforms Inc. на суму...