Нові санкції США проти російської нафти: значення та наслідки

Поділитися:

В останні дні президентства Джо Байдена США оприлюднили свої наймасштабніші та агресивні спроби перервати поставки нафти, які допомагають Росії фінансувати війну в Україні. Близько 160 танкерів потрапили під санкції, а Індія — ключовий покупець морської нафти — погодилася не пускати кораблі у свої порти з березня.

Про це повідомляє Telegram “Перший Бізнесовий“.

Цілями також стали два великі виробники та експортери енергії, а також торгові фірми, які організовують постачання, страхові компанії, два постачальники нафтових послуг із США та оператор нафтового терміналу з Китаю. Якщо наступник Байдена, Дональд Трамп, збереже ці заходи, вони матимуть більше шансів перешкодити експорту російської нафти, ніж будь-що, що робила західна країна досі.

США мають широку владу впливати на ринок нафти, враховуючи їх ключову роль у торгівлі та домінування долара в продажах нафти. Проте санкції, запроваджені у 2022 році у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну, були навмисно обмежені за обсягом — спрямовані на зменшення доходів від нафти, які фінансують війну Росії, водночас уникаючи серйозної кризи поставок, яка може призвести до стрімкого зростання цін на енергоносії та зірвати глобальну економіку.

На початку 2025 року нафтовий ринок, здавалося, краще переніс втрату російської нафти. Орієнтовна ціна на нафту марки Brent впала приблизно до 70 доларів США за барель з майже 95 доларів США наприкінці 2022 року. Більшість прогнозистів очікували суттєвого глобального надлишку нафти в першій половині 2025 року, тоді як група виробників нафти ОПЕК+ використовувала сукупні вільні потужності близько 6 мільйонів барелів на день.

Існуючі санкції, включно з обмеженням ціни на російський експорт сирої нафти в 60 доларів за барель, не завдали істотного удару її економіці, яка залежить від нафти. Москва змогла зібрати «тіньовий флот» здебільшого старих танкерів, які не мають зв’язку із західними країнами, щоб забезпечити потік нафти до таких основних країн-споживачів, як Індія та Китай.

США та їхні союзники не бажають штрафувати покупців російської нафти за те, що вони сплачують ціни вище обмеження, що дозволяє експорту продовжуватись безперервно. Нафтопереробники в Індії втрутилися, щоб отримати російську сиру нафту, якої уникають традиційні споживачі в Європі.

Нові заходи, оприлюднені 10 січня, покликані вивести з ладу велику частину тіньового флоту, змусивши великих покупців не брати нафту, яку перевозять кораблі. Ціни на нафту підскочили за кілька днів після оголошення санкцій. З огляду на те, що Байден незабаром залишить посаду, Трампу доведеться мати справу з будь-яким тривалим підвищенням цін на енергоносії.

Обмеження почали діяти негайно, але дозволено пільговий період до 27 лютого для вантажів, завантажених до 10 січня, щоб дістатися до місця призначення. З 12 березня покупці будуть порушувати санкції, якщо будуть оплачувати поставки російської нафти через російські банки, які потрапили під санкції.

Щоб санкції були справді ефективними, покупці московської нафти та компанії, які нею займаються, повинні вірити, що нова адміністрація у Вашингтоні вживе проти них заходів, якщо вони продовжать торгівлю. Наприклад, покупці можуть бути відморожені від доларової банківської системи.

Керівники азійських нафтопереробних заводів заявили, що вони готуються до серйозних збоїв, які можуть тривати від трьох до шести місяців і вплинути на імпорт до 800 000 барелів на день. Уряди в регіоні, побоюючись, що ці заходи можуть розпалити інфляцію, готувалися до переговорів з Вашингтоном, намагаючись зберегти потік нафти.

Уряд Індії заявив, що з березня заборонить танкерам, заброньованим після 10 січня, розвантажуватися в її портах. Банки, які підтримують торгівлю між Росією та Індією, вимагали більше документів щодо сертифікатів походження вантажів, щоб гарантувати, що вантажі не походять від постачальників, які потрапили під санкції.

Китайські державні нафтові компанії та великі приватні нафтопереробні заводи розкуповували сирі вантажі з Близького Сходу та інших країн, готуючись до можливого переривання поставок з Росії та очікуваного обмеження потоків іранської нафти під час нової адміністрації Трампа. Ірак, Об’єднані Арабські Емірати та Кувейт отримали запити щодо потенційних поставок додаткової кількості нафти покупцям у Китаї та Індії в найближчі місяці.

Було незрозуміло, як відреагують вони та інший член ОПЕК Саудівська Аравія. Хоча пустельне королівство має близько 3,1 мільйона барелів на день вільних потужностей, воно разом з Росією очолює ОПЕК+ і, можливо, не захоче втручатися, щоб пропонувати барелі, які Москва більше не в змозі постачати.

Обмеження навряд чи матимуть негайний вплив на здатність Росії качати нафту, оскільки вітчизняні постачальники, включаючи компанії, які раніше належали іноземним інвесторам, надають основну частину нафтових послуг у країні. Колишні дочірні компанії глобальних постачальників нафтових послуг зберегли обладнання, персонал і ноу-хау, достатні для підтримки темпів буріння в Росії.

Лише близько 15% російського ринку видобутку нафти залежить від іноземних технологій, оцінила дослідницька компанія Rystad Energy A/S в Осло в 2024 році.

Нагадаємо, Росія висунула умови до України стосовно нейтралітету та обмеження військової потужності на майбутніх переговорах з новообраним президентом США Дональдом Трампом.

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
19 Квітня 2025 року - 14:32
Збройні сили України оголосили про зміни в програмі базової загальновійськової...
17 Квітня 2025 року - 13:42
У час, коли традиції зберігають своє значення, а локальна ідентичність...
16 Квітня 2025 року - 15:09
У 2025 році культура харчування дедалі частіше формує святкове меню...
16 Квітня 2025 року - 12:27
Уявіть компанію, яка не просто продає косметику, а вирощує її...
undefined