Спіраль дефляції в Китаї виявляється важко виправити. Ціни в другій за величиною економіці світу падали шість кварталів поспіль, і якщо вони впадуть ще один квартал, це призведе до рекордної дефляційної смуги, встановленої під час Азійської фінансової кризи наприкінці 1990-х років.
Політики пообіцяли зробити більше, щоб підтримати зростання та пом’якшити падіння цін, використовуючи найбільш відверту мову за останні роки, оскільки Пекін готується до торгової війни з поверненням Дональда Трампа в Білий дім. Обраний президент США пообіцяв запровадити 60% мито на китайський експорт, що знищить двосторонню торгівлю.
Дефляція означає, що ціни на товари та послуги падають в економіці, на відміну від дезінфляції, яка передбачає уповільнення темпів зростання цін. США, де щорічне зростання цін значно сповільнилося з середини 2022 року, стикається з дезінфляцією, тоді як у Китаї споживацька спроможність слабка, а падіння нерухомості підірвало довіру, утримуючи людей від купівлі дорогих речей.
Посилення правил у високооплачуваних галузях, від технологій до фінансів, призвело до звільнень і скорочень зарплат, що ще більше зменшило апетит до витрат. Політика розвитку виробництва та високотехнологічних товарів призвела до збільшення виробництва, але попит на товари був слабким, що змушувало підприємства знижувати ціни.
Спочатку дешевші ціни виглядають добре для споживачів, але це не обов’язково означає, що люди знову почнуть витрачати. Насправді вони можуть утриматися від покупки дорогих товарів у надії, що ціни впадуть далі, що ще більше пригнічує економічну активність, чинячи тиск на доходи і може призвести до нового падіння витрат і подальшого зниження цін по спіралі вниз.
Дефляція також підвищує рівень «реальних» або скоригованих на інфляцію процентних ставок в економіці. Вищі витрати на обслуговування боргу ускладнюють інвестування бізнесу, що, у свою чергу, обмежує попит, викликаючи ще більшу дефляцію. Деякі економісти вважають, що така «боргова дефляція» може спровокувати рецесії чи депресії, оскільки люди не виплачують свої кредити, а банки підриваються.
Пекін відповів на минулі спалахи дефляції сильним пом’якшенням монетарної політики та великими заходами фіскального стимулювання. Після пандемії уряд підходив до стимулювання з більшою обережністю, остерігаючись нагромадження занадто великого боргу на економіку.
Політики не бажають повертатися до старої схеми будівництва інфраструктури та створення буму нерухомості, оскільки президент Сі Цзіньпін сповнений рішучості перевести економіку в бік нових двигунів зростання, таких як передові технології. У результаті заходи стимулювання були відносно стриманими, і інвестори залишаються дещо песимістичними щодо економічних перспектив. Ознакою похмурості є те, що дохідність 10-річних державних облігацій впала до рекордно низького рівня.
За останні два роки Народний банк Китаю кілька разів знижував процентні ставки, щоб підвищити попит. Чиновники намагалися змінити ринок нерухомості, пом’якшивши обмеження на купівлю та знизивши коефіцієнт початкового внеску, а також іпотечні ставки.
Банкам було запропоновано надавати більше кредитів забудовникам, щоб вони могли завершити проекти, що зупинилися, а місцеві органи влади закликали викуповувати непродані квартири та перетворювати їх на державне житло. Хоча політики утримуються від роздачі споживачам готівки, вони субсидують покупки автомобілів і побутової техніки, а також надають допомогу малозабезпеченим сім’ям, а також студентам.
Широкий план стимулювання, запущений наприкінці вересня, включав програму на 1,4 трильйона доларів, щоб допомогти місцевим органам влади впоратися з їхнім боргом. Ці заходи допомогли покращити економіку в останні місяці, але економісти не вважають їх достатніми, щоб змінити тенденцію до зниження цін, оскільки ринок житла залишається слабким, а довіра все ще низькою.
Нагадаємо, Україна ідентифікувала 238 танкерів, які, за її словами, належать до тіньового флоту кораблів, що використовуються Росією для перевезення нафти та палива по всьому світу.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!