Український ринок праці після повномасштабного вторгнення перетворився на динамічне поле, де одні професії втрачають актуальність, а інші стрімко злітають на вершину популярності. Попри те, що загальна кількість вакансій майже повернулася до рівня початку 2022 року (97 349 у січні 2022 року та 98 736 у лютому 2025 року), характер попиту на фахівців змінився докорінно.
Військові та медики
Ситуація на ринку праці суттєво змінилася під впливом нових реалій. Вакансії для військових професій виросли в десятки разів: демінери (з 1 до 377), стрільці (з 3 до 735), командири мінометів (з 1 до 135), оператори дронів (з 18 до 702), інженери дронів (з 5 до 202). Поява таких вакансій — прямий наслідок потреб оборони країни.
Зріс попит і на медичних працівників: епідеміологи (+200%), анестезіологи (+170%), реабілітологи (+152%), невропатологи (+147%), урологи (+145%). Це результат як військових викликів, так і загальносвітової тенденції дефіциту медичних кадрів. ВООЗ прогнозує нестачу медпрацівників у багатьох країнах до 2030 року.
Юристи: правова підтримка на часі
Юридична сфера також отримала імпульс для розвитку. Кількість вакансій зросла на 120%. Найбільший попит на фахівців з права соціального забезпечення, трудового права та військової юриспруденції. Соціальні реформи та потреба у правовій підтримці в умовах війни збільшили затребуваність юристів на ринку.
IT: світло згасло?
Індустрія інформаційних технологій зазнала найболючіших втрат. Кількість вакансій скоротилася на третину (-36%). Зокрема, Game Developer (-87%), Java Developer (-86%), Android Developer (-83%), iOS Developer (-81%). Глобальні скорочення в техгігантах, як Meta та Microsoft, додатково вплинули на український ринок.
Перекладачі в новій реальності
Зміни на ринку праці торкнулися і перекладачів. Замість них роботодавці дедалі частіше шукають викладачів іноземних мов: польської (+195%), іспанської (+183%), французької (+112%), німецької (+82%), англійської (+7%). Попит на перекладачів, навпаки, зменшився: перекладач польської (-25%), французької (-57%), німецької (-71%).
Громадський сектор: сила підтримки
Ринок праці громадських організацій та благодійних фондів переживає справжній ренесанс. Кількість вакансій зросла в 10 разів, попит на директорів благодійних фондів збільшився на 500%, грантрайтерів — на 406%. Соціальна робота стає потужним напрямком.
Психологи на вагу золота
Ментальне здоров’я українців у фокусі уваги. Якщо раніше до психологів зверталися лише 7% українців, то зараз — 17%. Попит на психологів виріс на 149%, на психіатрів — на 156%. Більшість роботодавців (53%) усвідомлюють важливість ментального добробуту працівників та інвестують у підтримку.
Трансформація туристичного сектору
Туристична галузь переживає не найкращі часи. Спершу пандемія, а тепер повномасштабне вторгнення кардинально змінили попит на туристичні посади. Найбільше скорочення вакансій спостерігається для візових менеджерів (-81%), екскурсоводів (-70%), менеджерів з туризму (-53%) та покоївок (-41%). Адміністратори готелів також відчули кризу, адже кількість вакансій для них знизилася на 22%. Туризм ще не оговтався після останніх потрясінь, і відновлення цієї сфери потребує часу.
Штучний інтелект: новий драйвер змін
Технологічний прогрес продовжує змінювати ринок праці. Зокрема, зростання популярності відеоконтенту та поява ChatGPT вплинули на зростання попиту на таких фахівців: спеціаліст зі штучного інтелекту (+1400%), директ-менеджер (+596%), медіабаєр (+98%), відеомейкер (+88%), відеомонтажер (+35%). Це підтверджує, що розвиток технологій формує нові напрямки зайнятості, які відкривають нові можливості для тих, хто готовий до змін.
Автор: Ганна Захаревич, аналітик бізнесу, стратегії та економіки
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!