Економісти неурядових організацій та інвесткомпаній значно покращили прогноз для української економіки у 2023 році порівняно з оцінками у березні.
Про це свідчать результати опитування Центру економічної стратегії.
Водночас державні органи теж покращили прогнози, але поки лишаються більш консервативними.
Попри погіршення припущень щодо тривалості війни і очікувані перебої у функціонуванні зернового коридору, економісти змінили свої оцінки на більш оптимістичні.
За середнім значенням прогнозів неурядових економістів, зростання ВВП у 2023 році становитиме 4,7%, хоча ще в березні оцінювалося близько нуля. Очікування ринку щодо показників номінального ВВП в серпні теж зросли порівняно з березнем: у середньому зі $155 млрд до $174 млрд у 2023 році.
«Наразі значно зменшилася невизначеність порівняно з березнем, коли розбіжність прогнозів була величезною, і економісти загалом погоджуються з тим, що зростання буде суттєвим», — інтерпретує показники експерт.
Зростання цін експерти очікують на рівні від 10 до 11,5%. Це нижче за березневий прогноз, який коливався між 14,5 та 18,5%, і загалом відповідає поточному тренду на дезінфляцію та очікуванням НБУ.
За серпневими оцінками, курс гривні не зазнає суттєвих змін до кінця року і знаходитиметься у межах 36,6 грн/$, хоча ще у березні прогнозувалось, що долар до кінця року коштуватиме більше 40 грн.
Втім, уже в 2024 році економічне зростання може сповільнитися. Серед чинників деякі експерти називають проблеми агросектору, курс валют та держборг.
«Через необхідність розмінування окупованих територій два найближчі роки немає передумов для стрибка в агросекторі. Крім того, я не бачу можливостей і далі збільшувати дефіцит бюджету, щоб дати стимул економіці. Очікуваний курс валют після лібералізації НБУ теж не сприяє економічному зростанню», — вважає експерт.
Нагадаємо, реальний валовий внутрішній продукт в Україні почав зростати і значно перевищив попередні оцінки.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!