Останніми тижнями спостерігачі з Китаю звернули увагу на раніше мало розголошену оцінку колишнього радника центрального банку Китаю. Лі Даокуй підрахував, що місцева китайська влада до 2020 року накопичила борг набагато більший, ніж передбачалося раніше, приблизно в 90 трильйонів юанів (12,6 трильйона доларів).
Про це повідомляє Telegram “Перший Бізнесовий“.
Більша частина цього боргу походить від будівництва інфраструктури, більша частина якої навряд чи принесе доходи, достатні для погашення зобов’язань. З огляду на те, що темпи зростання Китаю значно нижчі, ніж були, це залишає тягар у довгостроковій перспективі. Національна влада має можливості вирішити цю проблему, але для цього знадобиться серйозне переосмислення економічної політики. Без стратегічних зрушень Китай прямує до стагнації в японському стилі.
Шляхи виходу:
По-перше, центральний уряд просто взяв би на себе частину зобов’язань місцевої влади. Останніми місяцями з’явилися ознаки того, що команда президента Сі Цзіньпіна справді думає в цьому ключі, хоча політики в Пекіні вже давно прагнуть зберегти відносно низьке співвідношення боргу центрального уряду до ВВП.
Другим кроком Лі є продовження тривалості боргу, те, що зараз здійснюється через різноманітні програми обміну — деякі на місцевому рівні, а інші залучають центральний банк.
Третій компонент, однак, вимагав би значних ідеологічних змін. Це передбачає розпродаж державного майна. У Японії це було одним із компонентів остаточного вирішення проблеми власної гори безнадійних боргів за прем’єр-міністра Дзюнітіро Коїдзумі за роки до глобальної фінансової кризи. (Варіант політики, який Токіо знову розглядає.).
Нагадаємо, Китай оголосив про нові санкції проти п’яти компаній оборонної промисловості США у відповідь на останні угоди з продажу зброї Тайваню.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!