2024 рік став важким випробуванням для бізнесу в Україні, зокрема для Групи компаній Октава, яка змушена була адаптуватися до умов третього року повномасштабної війни. Проте, незважаючи на виклики, компанія зуміла досягти значних успіхів і продовжила свою місію з підтримки соціальної відповідальності та інноваційного розвитку.
-Яким був 2024 рік для компанії? Що вдалося чи довелося змінити на третьому році війни?
Тетяна Андріанова: 2024 рік став для нас роком викликів, адаптацій і рішучих дій на тлі третього року повномасштабної війни. Проте, незважаючи на всі труднощі, ми змогли досягти значних результатів, які зміцнили наші позиції як відповідального бізнесу та соціально активної компанії.
Протягом року ми організували понад 600 ESG-ініціатив, які охопили близько 100 тисяч людей. Працівники всіх компаній Групи активно долучилися до реалізації цих проєктів, демонструючи нашу спільну відповідальність за майбутнє України. Наші ініціативи охопили такі напрямки, як екологічні програми, соціальна підтримка постраждалих від війни, освітні проєкти для дітей і молоді.
Ми змогли 100-відсотково зберегти робочі місця, навіть у таких складних умовах. Це наш внесок у підтримку економічної стабільності країни.
Особливу увагу приділяли збереженню гендерного балансу в штаті, забезпечуючи рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, і створюючи інклюзивну корпоративну культуру.
Ми активно підтримували військових та їхні родини через волонтерський рух “АдвокатиЗСУ / Lawyers of the Armed Forces of Ukraine”, надаючи безоплатні юридичні консультації. Ця ініціатива стала важливим прикладом, як професійні навички можуть працювати на користь суспільства в критичний час.
Ми розуміємо, що оборона країни — це найважливіша інвестиція під час війни, тому активно інвестували в розробку і впровадження найкращих практик у сфері Military Tech.
Підтримували стратегічно важливі галузі, що забезпечують обороноздатність та стійкість економіки України. Це включає фінансування інноваційних проєктів, розробку технологій для потреб ЗСУ та підтримку українських підприємств.
Ми переглянули наші підходи до управління ризиками та адаптували бізнес-процеси до cучасних умов. Це дозволило зберегти стабільність і забезпечити безперервність усіх ключових операцій. Зміцнили партнерські відносини з міжнародними організаціями, які допомогли нам реалізувати низку соціально значущих проєктів.
2024 рік показав, що навіть у найскладніші часи відповідальність, інноваційність і спільна робота всієї команди здатні приносити вагомі результати. Ми продовжуємо працювати для підтримки країни, її людей і наближення перемоги.
-Інвестиційний клімат в Україні зараз – як би ви його охарактеризували? Що цікавить інвесторів?
Тетяна Андріанова: Тут варто розрізняти інвесторів – внутрішніх та іноземних. Внутрішні інвестори більш адаптовані та звичні до умов війни, а також мають обмежені можливості щодо вибору інвестиційних інструментів, особливо за кордоном. Цікавлять все так само – стійкі до воєнних умов проєкти зі зрозумілою бізнес-моделлю, прозорою інвестиційною моделлю, досвідченою командою, прогнозованими ринками/каналами збуту продукції чи послуг. Іноземні інвестори – більш в очікуванні завершення війни, підготовці проєктів, налагодженні співпраці з місцевими партнерами, в тому числі державними та місцевими органами врядування.
–Прогнози щодо інвестиційного клімату на наступний рік? Що очікувати у післявоєнному відновленні України?
Тетяна Андріанова:Інвестиційний клімат на наступний рік буде формуватися «з оглядкою» на перебіг бойових дій, умови та строки можливого миру чи перемир’я, рішень уряду по податковій та правовій політиці. В післявоєнному відновленні України слід очікувати довготривалої та клопіткої праці, якщо ми дійсно хочемо відновити країну на якісно новому рівні.
-З якими викликами стикнулась компанія під час війни? Що змінилося в структурі, управлінні та інвестуванні?
Тетяна Андріанова: Основний виклик звісно – безпековий, – адаптація роботи бізнесів, а саме людей до умов постійних військових загроз. Бо якщо до відключень електроенергії чи змін законодавства можна адаптуватися відносно просто, то робота з людським капіталом компаній вийшла на новий рівень. В інвестуванні пріоритет змінився в сторону роботи над проєктами забезпечення обороноздатності країни, інвестуванні в підсилення стійкості компаній холдингу, соціальні та гуманітарні проєкти, хоча останні важко назвати класичним інвестування з метою отримання прибутку.
-Наскільки цікава Україна закордонним інвесторам?
Тетяна Андріанова: Під час спілкування з іноземними колегами та партнерами на міжнародних виставках бачимо значний інтерес до України, спільних проєктів, оскільки ми накопичили колосальний досвід стійкості в кризових умовах, розвитку бізнесу в умовах війни, досвіду (людей) проєктів в оборонній сфері.
–Ключові інтереси Октава Капітал спрямовано на ІТ-сферу: кібербезпеку, криптографію, системну інтеграцію, дистрибуцію, послуги. Як щодо військової справи?
Тетяна Андріанова: Ми підтримуємо окремі ініціативи в оборонній сфері, спрямовані на формування екосистеми розвитку оборонних проєктів та технологій. Підтримуємо об’єднання та координацію компаній в рамках Оборонного альянсу, сприяємо інноваційним ідеям в рамках співпраці з НАУ, розвиваючи DHUB — простір для генерації ідей, де створюються передові інженерні рішення у сфері оборони. Ми забезпечуємо платформу для співпраці фахівців із різних галузей, включаючи Military Tech, робототехніку та штучний інтелект.
-На які сфери ще можуть бути спрямовані інвестиції Октава Капітал?
Тетяна Андріанова: «Октава Капітал» — це не лише про бізнес, а й про стратегічне бачення майбутнього України. Ми працюємо для того, щоб наша країна мала технологічну перевагу, яка забезпечить її незалежність та безпеку.
–В корпоративному портфелі Октава Капітал представлені компанії, що працюють у сфері консалтингу, юриспруденції, управління нерухомістю. Хто ще може розраховувати на інвестиції? Кого б хотілось бачити серед клієнтів?
Тетяна Андріанова: Серед клієнтів та партнерів хотіли б бачити потужні міжнародні інноваційні технологічні компанії з досвідом масштабних проєктів, компанії, з якими співпадали б наші довгострокові стратегічні плани і виникала синергія від взаємодії.
-Антикризове управління під час війни – як це виглядало у вашій компанії?
Тетяна Андріанова: Для Октава Капітал антикризове управління стало ключовим інструментом не лише для збереження стабільності бізнесу, а й для підтримки наших співробітників, клієнтів і партнерів. Ми впровадили систему управління ризиками, яка дозволяє прогнозувати потенційні загрози та своєчасно адаптувати стратегії.
Приділили особливу увагу кібербезпеці, що стало критичним для захисту інформації та забезпечення безперебійної роботи наших компаній.
У відповідь на високий рівень невизначеності ми впровадили систему регулярного стратегічного планування. Щоквартально аналізували показники діяльності, адаптували бізнес-стратегію відповідно до змін економічного та політичного середовища. Визначали ключові пріоритети на кожен квартал, забезпечуючи гнучкість і швидкість реагування на виклики.
Постійний моніторинг фінансових потоків дозволив ефективно управляти бюджетами, зосереджуючи ресурси на критично важливих напрямках.
У період війни ми продовжили інвестувати у навчання та розвиток команд, організували курси з англійської мови, ініціювали освітній Хаб для співробітників, який став платформою для підвищення кваліфікації та адаптації співробітників до нових умов роботи.
Розширили внутрішні програми підтримки: впровадили програму психологічної допомоги (робота з психологом), щоб підтримати емоційний стан наших співробітників. Медичне страхування та регулярні чекапи стали важливими інструментами турботи про фізичне здоров’я команд.
-Гнучкість і адаптація:
Тетяна Андріанова: Постійний аналіз ринкових умов і швидке прийняття рішень дозволили нам не лише утримати бізнес на плаву, а й зберегти конкурентоспроможність.
Гнучкі бізнес-моделі допомогли адаптуватися до змін і знайти нові можливості для зростання навіть в умовах війни.
-Що порадите потенційним інвесторам? Куди варто вкладати кошти?
Тетяна Андріанова: Потенційним інвесторам радимо не очікувати закінчення війни, а вже працювати над підготовкою проєктів, інвестуванні у активи, на які буде попит в найближчі 5-10-15 років. Інвестувати у свої діючі компанії – їх цифровізацію, автоматизацію, підвищення продуктивості. Інвестувати в розвиток компетенцій ключових співробітників, партнерів по бізнесу.
–Що мають зробити держава, бізнес і суспільство, щоб не втратити шанс на приваблення інвестицій? Як державі стимулювати інвестиції?
Тетяна Андріанова: Прозора, зрозуміла та передбачувана державна політика та правила гри.
2024 рік продемонстрував, що навіть у найскладніші часи компанії можуть досягати значних результатів завдяки відповідальності, інноваційності та злагодженій роботі команди. Група компаній Октава залишається надійним партнером для своїх співробітників, клієнтів та інвесторів, продовжуючи підтримувати Україну на шляху до відновлення та процвітання.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!