Напрочуд міцна економіка Америки підвищила очікування, що наступного року процентні ставки в США залишаться високими порівняно з Європою. Це може здатися непоганою проблемою, але це означає проблеми для торгових амбіцій новообраного президента Дональда Трампа. Розрив між процентними ставками в США та єврозоні, який має збільшуватися, вже підвищив вартість долара та може підірвати його зусилля щодо збільшення експорту США.
Про це повідомляє Telegram “Перший Бізнесовий”.
Проблема Трампа незабаром може стати проблемою Джерома Пауелла. Подібний розрив ставок під час першого терміну Трампа був частим подразником для президента та приводом для регулярних критиків голови Федерального резерву та його колег. Тепер, коли Трамп повертається до Білого дому, ще одне розбіжність між ФРС та її глобальними колегами може стати сигналом до повторення подібного.
«Я не здивуюся, якщо Трамп піде на ФРС за те, що вона не діє відповідно», — сказав Дерек Танг, економіст LH Meyer/Monetary Policy Analytics. «Цього разу адміністрація Трампа більш організована, і тому цей дуже організований підхід до тарифів і переговорів з іншими країнами, ймовірно, призведе до більш стійкого зростання долара. І монетарна політика є частиною цього».
Вісім років тому, на зорі першої адміністрації Трампа, почав виявлятися розрив між США та Європою, оскільки ФРС підвищувала ставки, тоді як Європейський центральний банк тримав їх нижче нуля. Трамп розкритикував зростаючу диспропорцію, звинувативши дії ФРС у підйомі долара порівняно з іншими валютами та завдавши шкоди торгівлі США в цьому процесі.
Зараз обидва центральні банки пом’якшують політику, але в Європі, де ЄЦБ прагне підтримати слабку економіку, це набагато важливіше. У США очікування щодо того, наскільки Пауелл та його колеги знизять ставки, зменшилися на тлі стабільного зростання США та значного споживчого попиту.
Офіційні особи ФРС опублікують власні оновлені прогнози ставок після дводенної наради з політики, яка завершиться в середу.
«Європа виглядає слабшою з кожним днем», — сказала головний економіст KPMG Дайан Свонк. «Вони будуть більше прагнути скоротити, ніж ми, і це означає більше розбіжностей на даний момент».
Оскільки ставка ФРС вже більш ніж на один відсотковий пункт перевищує основний орієнтир кредитування ЄЦБ, цього року долар зміцнився на 5% щодо євро. Згідно з очікуваннями ринку, наступного року розрив ставок збільшиться до більш ніж 2 відсоткових пунктів, що потенційно може ще більше підвищити курс долара — прямо протилежне тому, чого хоче Трамп.
Вищі процентні ставки для боротьби з постпандемічною інфляцією вдарили по регіону сильніше, ніж по США, і залежність Європи від Росії в енергетичній сфері також виявилася зустрічним вітром для експансії після вторгнення в Україну. Тарифні погрози Трампа, спрямовані проти європейських економік, а також інших великих торгових партнерів, таких як Китай, розглядаються як додатковий ризик для зростання на континенті.
Тим часом США зростають темпами, що перевищують тенденцію до COVID. Енергетична незалежність і той факт, що більшість американських власників будинків мають іпотечні кредити з фіксованою процентною ставкою, означають, що жорсткіша політика ФРС не так сильно вплинула на споживання.
Наприкінці минулого року економісти прогнозували зростання США лише на 1% у 2024 році. Але дивовижна стійкість економіки США — тепер у поєднанні з занепокоєнням, що тарифи та зниження податків Трампа можуть знову розпалити інфляцію — постійно знижує ставки на зниження ставок у 2025 році.
Нагадаємо, Україна ідентифікувала 238 танкерів, які, за її словами, належать до тіньового флоту кораблів, що використовуються Росією для перевезення нафти та палива по всьому світу.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!