В НБУ назвали, які зміни відбулися на ринку житла

Поділитися:

На сьогодні спостерігається зростання попиту на житлову нерухомість, хоча темпи цього зростання є помірними порівняно з періодом до широкомасштабного вторгнення.

Про це свідчать дані зі «Звіту про фінансову стабільність» Національного банку.

Динаміка попиту на ринку

Упродовж 2023 року кількість угод купівлі-продажу житла зросла, перевищивши середні показники другого півріччя 2022 року майже наполовину. Тим не менш, купівельна активність все ще залишається значно нижчою порівняно з середніми показниками 2019−2021 років. Попит зосереджений переважно на вторинному ринку, особливо у безпечніших регіонах, де люди охочіше купують вже готове житло.

Інвестиції в новобудови

Інвестиції в новобудови обмежені через тривалі терміни будівництва та ризики недобудови, посилені складним станом галузі. Відзначається зростання частки угод, фінансованих іпотекою, особливо за програмою «єОселя». У жовтні-листопаді 2023 року частка житла, купленого за позикові кошти, досягла 5.8%, більшість із цих кредитів були спрямовані на покупку на вторинному ринку. Через обмеження програми, попит зосереджений на готових будівлях не старше трьох років, де роль іпотечного кредитування значна.

Відновлення попиту на житло в майбутньому буде підтримуватися зростанням доходів населення, хоча його можуть стримувати високі безпекові ризики та повільне повернення вимушених мігрантів. Поки ринок нерухомості залишається у стані дисбалансу, а попит лише відновлюється, інвестиції в нерухомість будуть зберігати низьку привабливість.

Нагадаємо, Нацбанк проведе наступного року виїзний моніторинг чотирьох об’єктів оверсайту — великих банків та фінансових компаній.

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
1 Жовтня 2024 року - 13:50
Мін’юст подав позов про конфіскацію активів російського олігарха Фрідмана та...
29 Вересня 2024 року - 22:38
У жовтні 2024 року Міністерство оборони України планує запустити новий...
27 Вересня 2024 року - 14:08
Найбільш затребувані на ринку праці – робітничі спеціальності