Звітність зі сталого розвитку більше не є лише регуляторною вимогою чи даниною моді. «Вона стала ключовим інструментом довгострокової стійкості бізнесу, особливо у світі, що стикається зі складними екологічними та соціальними викликами», — говориться у новому дослідженні KPMG про звітність зі сталого розвитку за 2024 рік. Дослідження демонструє, що глобальний бізнес (в опитуванні взяли участь 5800 компаній із 58 країн) більше не розглядає звітність з ESG як додатковий компонент в межах корпоративної відповідальності. Вона інтегрується в операційну діяльність і стає ключовою складовою стратегічного планування.
«95% з 250 найбільших компаній світу сьогодні публікують цільові показники скорочення викидів вуглецю. В Україні також бачать великий потенціал ESG-стратегії для бізнесу. За даними останнього дослідження KPMG в Україні «Український бізнес очима керівників та керівниць 2024», 17% українських керівників очікують безпосереднього впливу ESG на фінансові результати протягом найближчих трьох років, а ще 60% відзначають її ключову роль у побудові взаємин із клієнтами. Останню декаду наша компанія співпрацює з українським бізнесом, щоб спростити його шлях до ESG-трансформації. Нещодавно ми запустили окремий інструмент – ESG-діагностику, який дає можливість оцінити компаніям своє місце на цьому шляху. ESG-трансформація потребує зусиль, але вона приносить реальні результати, створюючи конкурентні переваги та підвищуючи стійкість бізнесу», — коментує Дмитро Романович, директор, напрям сталого розвитку та ESG, керівник напряму урядових та міжнародних проєктів розвитку, KPMG в Україні.
Результати дослідження KPMG свідчать про безпрецедентний рівень інтеграції ESG у бізнес-стратегії найбільших компаній світу. Майже всі компанії зі списку G250 (250 найбільших компаній світу за доходом) не лише оприлюднюють цільові показники скорочення викидів вуглецю (95% у 2024 році проти 80% у 2022 році), але й активно розвивають механізми їх досягнення. Ця тенденція демонструє зростаючу роль сталого розвитку як інструмента підвищення конкурентоспроможності на глобальному ринку. Цікаво, що в автомобільному секторі сталий розвиток найчастіше інтегрується у річні звіти компаній — це роблять 72%.
Ще одним яскравим індикатором змін є зростання частки компаній, у топ-менеджменті яких з’явилися посади, відповідальні за сталий розвиток. У 2022 році такі позиції були у 45% компаній зі списку G250, а зараз їхня частка зросла до 56%.
Сталий розвиток все частіше стає ключовим фактором у системі винагороди керівників. Майже третина компаній із сегмента N100 (100 найбільших компаній у кожній з досліджуваних країн) враховує ESG-показники при визначенні бонусів для топ-менеджменту. Цей підхід підсилює мотивацію лідерів не лише досягати фінансових результатів, але й створювати довгострокову цінність для суспільства та довкілля.
6 КЛЮЧОВИХ ТРЕНДІВ ESG-ЗВІТНОСТІ
Дослідження також виявило низку глобальних тенденцій, які визначають майбутнє ESG-звітності. Ці тренди формуються під впливом нових регуляторних вимог, зростання очікувань з боку інвесторів і суспільства, а також прагнення компаній адаптуватися до швидких змін у світовій економіці.
- ESG як «бізнес як зазвичай». Звітність зі сталого розвитку та цільові показники скорочення викидів вуглецю стали стандартом для провідних компаній світу. Для майже всіх компаній G250 звітність з ESG і сталого розвитку стала звичною практикою — 96% компаній вже роблять це, як і в 2020 та 2022 роках. Для порівняння, коли KPMG вперше провело вимірювання у 1999 році, цей показник складав лише 35%.
- Готовність до обов’язкової звітності. Європейські компанії активно готуються до вимог CSRD. Директива Європейського Союзу щодо корпоративної звітності зі сталого розвитку зробить обов’язковою звітність з ESG і сталого розвитку для близько 50 000 компаній. Вона стосується як компаній, що базуються в ЄС, так і тих, що мають дочірні підприємства в ЄС або зареєстровані на його регульованих ринках. Введення нових вимог буде поступовим, але, як показує дослідження KPMG, деякі компанії вже почали підготовку до відповідності CSRD, добровільно впроваджуючи стандарти ESRS.
- Подвійна суттєвість (англ. double materiality). Підхід подвійної суттєвості застосовують 50% компаній. Більші компанії у сегменті G250 частіше використовують процеси подвійної суттєвості, що оцінюють вплив як на суспільство та довкілля, так і на їхні фінансові показники. Подвійна суттєвість є найповнішою формою оцінки суттєвості та наріжним каменем дотримання вимог Директиви CSRD ЄС, тому деякі з тих, хто її застосовує, ймовірно, роблять це, щоб підготуватися до моменту, коли вона стане обов’язковою.
- Добровільні стандарти. GRI, SASB та інші стандарти залишаються популярними інструментами звітності у всьому світі. Їхнє застосування суттєво відрізняється залежно від країни та регіону: всі опитані компанії в Саудівській Аравії використовують інструкції своєї фондової біржі, тоді як дві третини компаній в Північній, Центральній та Південній Америці застосовують SASB.
- Біорізноманіття у фокусі. Частка компаній, які звітують про біорізноманіття, зросла на 25% за чотири роки: цього року 56% компаній G250 та 49% N100 звітують про це як про ризик для бізнесу. Значні відмінності між регіонами за рівнем впровадження, виявлені два роки тому, скоротилися, у країнах на Близькому Сході та в Африці було зафіксоване значне зростання компаній, що звітують про біорізноманіття: 35% два роки тому та 56% зараз.
- TCFD-рекомендації. Майже три чверті компаній G250 інтегрують кліматичні ризики у свої звіти згідно з TCFD.
Дослідження KPMG засвідчує, що ESG-звітність стала невіддільною частиною ведення бізнесу, формуючи нові стандарти прозорості та відповідальності. Компанії, які впроваджують сталі практики, не лише відповідають на сучасні виклики, а й створюють довгострокову цінність для своїх зацікавлених сторін. Це підтверджує, що сталий розвиток – це не лише про екологію, а про стратегічну перевагу у майбутньому.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!