Цього року європейські ціни на газ зросли приблизно на 45%, додавши тягаря на домогосподарства та промисловість, які намагаються оговтатися від найгіршої кризи вартості життя за останні десятиліття. Потоки російського газу, ймовірно, будуть припинені з 1 січня.
Про це повідомляє Telegram “Перший Бізнесовий”.
Ф’ючерсні контракти на наступний рік уже мають надбавку, що свідчить про те, що ціни залишатимуться високими довше, що в кінцевому підсумку призведе до більших рахунків для споживачів. Деякі трейдери оцінюють вплив відсутності потоків на 10 євро за мегават-годину більше, ніж якщо потоки триватимуть.
Терміни завершення українсько-російського транзитного контракту виглядають ризиковано. Запаси газу в регіоні, буфер на важкі часи, виснажуються швидше, ніж зазвичай, через холодну та безвітряну погоду. Це ускладнює трейдерам забезпечення поставок на наступну зиму. Очікується похолодання, що потенційно може збільшити попит на газ для опалення.
Аналітики MET Group заявили, що високі ціни вплинули на промислову конкурентоспроможність і економічні показники. Затримки у збільшенні потужностей або вищий попит з боку Азії через економічне відновлення або холодну погоду можуть спричинити напруження на ринку.
Росія постачає через Україну 15 мільярдів кубометрів газу щороку, що становить менше 5% загальних потреб Європи. Втрата одного з останніх маршрутів для російського трубопровідного газу збільшить тиск на ринок і підштовхне глобальні ціни до зростання, заявили аналітики Energy Aspects Ltd.
Майже три роки відтоді, як війна в Україні перевернула енергетичний ринок, спричинивши стрімке зростання цін, баланс залишається дуже напруженим. Європа диверсифікує свої джерела постачання, купуючи більше морських вантажів, збільшуючи залежність від Норвегії та розвиваючи відновлювані джерела енергії. Проте ціни залишаються чутливими до виробничих ризиків, особливо коли Азія збільшує закупівлі СПГ через частіші хвилі спеки, а Китай нарощує потужності для зберігання.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо підрахував, що європейські домогосподарства та підприємства можуть зіткнутися з додатковими 40-50 мільярдами євро щорічно через підвищення цін на газ і 60-70 мільярдами євро додаткових витрат на електроенергію. У Великій Британії прогнозується, що ліміт ціни на електроенергію підвищиться втретє поспіль у квітні, створюючи виклик для Банку Англії у стримуванні інфляції.
Нагадаємо, у понеділок США оголосили про надання Україні майже $5,9 мільярда військової та економічної допомоги.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!