Динаміка інвестицій у 2024 році: оборонні та «чисті» технології, штучний інтелект

Поділитися:

Кілька останніх років продемонстрували спад на ринку венчурних інвестицій — це чітко показує звіт Venture Pulse від KPMG Private Enterprise. Зокрема, перший квартал поточного року продемонстрував найнижчі показники за останні 5 років — глобальні інвестиції венчурного капіталу склали лише 75,9 мільярдів доларів США. Тут, на думку експертів, є кілька чинників — геополітична напруженість, затягування процесів виходу компаній з ринку венчурного фінансування, а на додаток ще й помітне скорочення інвестицій на пізніх стадіях угод. Наразі можна стверджувати, що навіть попри дві мегаугоди, кожна з яких була більшою за 4 млрд доларів США, інвестори у переважній більшості дуже обережні, бо враховують зростаючу невизначеність на ринку.

США, Азія та Європа — як розподілилися інвестиції по регіонах

У США початок 2024 року ознаменувався різким падінням венчурних інвестицій. Зокрема, показники за перший квартал саме у цій країні набагато випередили показники у інших регіонах світу. Так, загальна сума інвестицій склала 38,2  мільярдів доларів США (йдеться про Північну та Південну Америки). Усього було 3 205 угод, з яких 2 882 угоди — саме у США (загальна сума — 36,6 мільярдів доларів США)

Найбільші інвестиції отримали компанії Anthropic ($4 млрд), Ascend Elements ($704 млн), Figure AI ($675 млн), Areteia Therapeutic ($425 млн) та Mirador Therapeutics ($400  млн).

Довідка: KPMG – це міжнародна мережа незалежних фірм, що надають аудиторські, податкові та консультаційні послуги. В Україні розпочала свою діяльність в Україні у 1992 році. В офісах KPMG у 143 країнах світу працюють понад 273 000 співробітників. KPMG бачить свою місію в тому, щоб допомагати своїм клієнтам знижувати ризики та реалізовувати всі можливості.

Друге місце посіла Азія — загальна сума інвестицій у регіоні склала $18,9 млрд та була розподілена між 2 305 угодами. Натомість Європа опинилася на третьому місці — загальна сума інвестицій склала $17,9 млрд, причому у більшості завдяки інвестиціям у

високотехнологічні проєкти. Наприклад, найбільшою у Європі стала угода на суму $5,2  млрд зі шведською компанією H2 Green Steel.

Глобальні корпоративні венчурні інвестиції – падіння обсягів

Глобальні інвестиції з участю корпоративного венчурного капіталу (CVC) продемонстрували різке падіння. Зокрема, рівень їх був найнижчим за останні 5 років. Для порівняння: у IV кварталі 2023 року загальна сума складала $40,8 млрд, тоді як вже у ІІ кварталі 2024-го — $37,3 млрд. Лише Америка продемонструвала зростання CVC інвестицій з 18,7  мільярдів доларів США до 20,1  мільярдів доларів США, а от в Європі та Азії його не було. Так, в Європі показник залишився стабільним на рівні 6,6  мільярдів доларів США, а от в Азії навіть впав — з  $13,7 млрд до $10,4 млрд. Експерти зазначають, что таке зниження — показник складних економічних умов. Саме через це корпорації були змушені фокусуватися на оптимізації своїх основних бізнесів і внутрішньому інноваційному розвитку, особливо це стосується Латинської Америки.

Застосування штучного інтелекту та «чистих» технологій

Значні інвестиції як виняток у загальному тренді були зафіксовані у тих секторах, де використовуються так звані чисті технології (Cleantech) та штучний інтелект (AI). На ці дві галузі припадають 7 з 10 найбільших угод – і це найяскравіше підтвердження.

Саме AI залишається ключовим рушієм венчурних інвестицій на глобальному рівні. Впродовж першого кварталу 2024 року були великі та важливі угоди у цьому напрямку:

інвестиція $4 млрд в американську компанію Anthropic та значні інвестиції в YueZhiAnMian (Китай), Figure AI, Lambda (обидві — США), MiniMax AI (Китай) та Mistral AI (Франція). А ще важливо, що генеративний AI, як і раніше, продовжує привертати інвестиції. У більшості випадків вони орієнтовані на великі мовні моделі та інтеграцію AI в бізнес-процеси, що створює умови для підвищення продуктивності. Зокрема, цей напрямок доволі активно розвиває компанія Microsoft, включно з партнерством з Mistral AI і залученням співзасновника Inflection.

Також у першому кварталі 2024 року з’явилися 10 нових стартапів, сумарна вартість яких перевищила $1 млрд. Всіх їх об’єднує базування на АІ. Переважна більшість стартапів знаходяться у США — це Celestial AI, Together AI, Perplexity, Io.net, Figna AI та ElevenLabs. Є такі компанії і в інших країнах, зокрема у Китаї — YueZhiAnMian та Miotec, Франції — Mistral, Індії — Kruti.

Окремо слід виділити інвестиції у сфері оборонних та безпекових проєктів. Зростання цікавості до них розпочалося ще у 2023 році. Величезну роль у цьому зіграв Північноатлантичний альянс (НАТО), коли започаткував Інноваційний фонд НАТО. Зокрема, фонд на суму $1 млрд був спрямований на забезпечення тривалих інвестицій у DeepTech стартапи, які працюють над вирішенням проблем у сферах оборони та безпеки.

Які перспективи на II квартал 2024 року

Згідно з прогнозами KPMG, саме у другому кварталі 2024 року ключовою ареною для спостережень стане світовий ринок IPO. Більше того, завдяки успішним IPO на початку кварталу венчурні фонди відчуватимуть тиск з боку інвесторів щодо активізації фінансування. Також зростатиме активність у сфері менших за обсягом злиттів і поглинань у різних регіонах. Причина для цього проста й зрозуміла: ті компанії, які не можуть залучити додаткове фінансування, стануть кандидатами на складні злиття та поглинання, от інші, більші та ті, які це фінансування мають, будуть зацікавлені у купівлі (злитті).

АІ (штучний інтелект) продовжить бути магнітом для глобальних венчурних інвестицій, але вони, зокрема, зосередяться на конкретних галузевих рішеннях для фінансових, юридичних та ріелторських компаній. «Чисті» технології також не зникнуть з поля зору, а продовжуватимуть бути важливим напрямком у інвестиціях. Це підтверджує і той факт, що у світі збільшується кількість регуляторних вимогам та кількість регіонів, що запроваджують ESG-ініціативи.

«Якщо говорити окремо про тенденції у Європі у другому кварталі 2024 року, то варто тримати у фокусі інвестиції у технології оборони. Перший квартал уже показав певний ріст зацікавлення у цьому секторі. Тож оборонні та безпекові технології, особливо в умовах продовження війни в Україні, мають шанси стати більш пріоритетними для венчурних інвесторів у регіоні. Водночас вони також будуть активно вкладатися у екотехнології та рішення зі звітності ESG у відповідь на зростаючі регуляторні вимоги. Загалом, політична невизначеність через майбутні вибори в США та Європі змушуватиме інвесторів залишатися насторожі й вони підходитимуть до інвестицій з обережністю, ретельно оцінюючи макроекономічні та геополітичні ризики», — таку думку висловив Ілля Сегеда, керівник напряму консультаційних послуг з питань злиття і поглинань KPMG в Україні.

У подальшій перспективі, тобто, протягом наступних кількох кварталів, експерти рекомендують приділяти особливу увагу одразу декільком напрямкам. Тут йдеться про антимонопольні впровадження у США та про дії регуляторних органів у різних регіонах.

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
21 Листопада 2024 року - 12:50
Компанія Just SEO оголошує про запуск нової послуги зі створення...
20 Листопада 2024 року - 11:32
Бізнес-бранч – це простір для обміну ідеями, досвідом та натхненням,...
19 Листопада 2024 року - 14:48
Верховна Рада України схвалила в цілому Проект Державного бюджету на...
19 Листопада 2024 року - 13:59
До повномасштабного вторгнення рф ринок праці щорічно зростав...