Анаеробні та аеробні бактерії. Коротко про принцип роботи септика

Поділитися:

Ефективний засіб, що збільшує термін роботи автономних систем водовідведення – бактерії для очищення каналізації. Вони знищують органіку у стічних рідинах та збільшують проміжок між відкачуванням місткостей. Власникам приватних будинків з автономними каналізаційними системами на базі септиків або вигрібних ям добре знайома проблема чищення резервуарів каналізації. Будь-яка можливість зменшити обсяг відходів високо оцінюється користувачами. Біопрепарати є групою складів, що включають по кілька різновидів бактерій (штамів). Розглянемо їх уважніше.

Що це таке? – бактерії для очищення каналізації.

Нещодавно для зменшення кількості відходів використовували хімічні препарати. Вони цілком ефективні, здатні розкладати органічні речовини та знищувати компоненти стічних вод. Важлива їх перевага – незалежність від умов роботи – функціонують за будь-якої температури. Однак, цей метод призводить до поступового накопичення в навколишньому ґрунті токсинів, що впливають на екологію ділянки.

Живі бактерії для каналізації, вигрібних ям чи септиків працюють на іншому принципі. Вони харчуються відходами, зменшуючи кількість органіки. При цьому жодних шкідливих наслідків для природи така методика не приносить.

Існують різні види бактерій. Для септиків використовуються одні штами, для вигрібних ям інші. При цьому принцип дії у всіх різновидів однаковий. Після поміщення колонії живої мікрофлори в каналізаційну ємність спочатку зникає запах. Зазвичай це відбувається через пару-трійку днів. Після цього фекалії розпадаються на воду та тверді частинки, що у вигляді мулу осідають на дні резервуара. Бактерії для очищення каналізації зменшують обсяги органіки, хоча мул все одно доводиться періодично відкачувати. Однак, подібне очищення каналізації проводиться набагато рідше.

Для обробки відходів використовують два типи бактерій:

  • Анаеробні. Не потребують кисню і можуть існувати в герметичних місткостях. Цей вид хороший для септиків чи накопичувальних резервуарів, оскільки у процесі перероблювання органіки виділяються сірководень та інші гази. Поширення неприємного запаху не входить у плани власника, тому їх треба використовувати лише у закритих ємностях.
  • Аеробні. Ці колонії існують лише за наявності кисню. Для цього в місткості доводиться нагнітати повітря (чи, як мінімум, забезпечити вільний доступ). Це ускладнює використання аеробних мікроорганізмів. Однак вони не створюють поганих ароматів і вважаються більш ефективними.

Крім цього, біопрепарати продаються у різній формі. Є рідкі склади, що є живильним розчином з мікроорганізмами. Однак велику частку ринку займає суха бактерія для чищення каналізації – пакетик з порошком (або гранулами), який треба просто висипати в ємність з фекаліями. Таке пакування зручніше для зберігання та перевезення. Мікрофлора зберігається довше, оскільки бактерії перебувають у сплячому стані.

Рідкі розчини діють обмежений час, після якого штам гине. При купівлі розчину треба перевіряти термін придатності та дату випуску, щоб не отримати не функціональну рідину.

Поміщаючи бактерії у каналізацію для прочищення, необхідно пам’ятати, що це живі організми. Вони потребують створення сприятливих умов життя. Якщо у стічні потраплять агресивні хімічні склади чи антибіотики, біопрепарати можуть загинути.

Галузь застосування

Основне призначення – знищення органіки у місткостях автономної каналізації. Однак можливості такої методики очищення каналізації є значно ширшими. Препарати ефективні для профілактики чи видалення зайвих нашарувань із трубопроводів.

Наприклад, бактерії для очищення труб каналізації, які діють подібним чином. Використовуються ті ж мікроорганізми, які поміщають у порожнину системи. Біопрепарати досить легко видаляють органічний наліт зі стінок трубопроводів.

Крім того, технологія виявилася досить ефективною для очищення водойм. Невеликі ставки не здатні самостійно впоратися з великою кількістю органіки й можуть перетворитися на болото. Внесення бактерій дозволяє видалити зайві компоненти, зробити воду чистішою та прозорішою.

Переваги та недоліки очищення каналізаційної системи таким чином

Чистка каналізації бактеріями має безліч переваг. До них входять:

  • збільшення проміжків між чищенням каналізаційних резервуарів;
  • зменшення кількості органіки, що підвищує ефективність роботи септиків, чи розвантажує вигрібні ями;
  • зникає неприємний запах, для герметичних місткостей з анаеробними бактеріями є можливість вентиляції з відведенням газів;
  • живі бактерії для прочищення каналізації не руйнують стінки ємностей, що вигідно відрізняє їх від хімічних засобів;
  • виключається будь-яка небезпека для навколишньої природи;
  • вода, що пройшла подібне оброблення, може скидатися у водоймища або використовуватися для поливу рослин (мул, що залишається на дні використовується як добрива).

Бактерії для чищення каналізації у приватному будинку мають недоліки:

  • Діяльність мікрофлори обмежується зовнішніми умовами. Якщо температурний режим вище за 30°, активність мікроорганізмів різко падає. При зниженні температури до +4° і нижче, вони впадають у сплячку чи гинуть. Це помітно знижує ефективність методики, особливо для регіонів із низькою середньорічною температурою;
  • Для нормальної життєдіяльності мікрофлори в резервуарі має бути вода. Якщо септик каналізації щойно пройшов очищення, підселяти бактерії марно — для них просто немає довкілля.
  • При надходженні стоків у резервуар з великими перервами (2-3 тижні), доведеться повторно поміщати свіжу порцію сухого порошку чи рідини. Мікрофлора не може існувати без регулярного надходження живильного середовища.
  • Побутова хімія, розчинники, засоби для прання з підвищеним вмістом хлору та інші агресивні речовини вбивають бактерії. Власнику доведеться уважніше стежити за складом стічних рідин.
  • Перш ніж помістити бактерії в каналізацію в приватному будинку, треба уважно вивчити інструкцію на упакуванні та з’ясувати умови їх проживання. Якщо клімат у регіоні не дозволяє застосовувати подібну методику очищення каналізації, доведеться утеплювати ємності або пошукати інші способи утилізації стоків.

Переважна більшість користувачів навіть приблизно не уявляє собі суть процесів, що протікають у септиці, за рахунок чого побутові стоки поділяються на стабільний мул та освітлену воду. Відбуваються процеси у два етапи.

Стоки потрапляють у септик, у сприятливому середовищі розвивається складна екосистема, яка без надходження кисню переробляє стоки з виділенням тепла, мінералоподібних речовин і, власне, метану. Всі етапи переробки потребують вентиляції, що видаляє надлишки газів. Інакше настає перенасичення повітряної камери та самих стоків газами – робота біосередовища припиняється.

Процес переробки біосередовища складається із двох етапів.

На першому етапі складна органіка перетворюється на найпростіші елементи. Так, побутові стоки, що включають відходи кухні і життєдіяльності, перетворюються на деякі види спиртів, вуглексилоти, аміак, жирні кислоти, водень і альдегіди. Так званий етап зброджування. У процесі видно постійне газовідділення зі стоків – бродіння. У багатокамерних септиках цей етап відбувається в першій камері, в товщі стоків, прикритих зверху “свіжими” жирами, що надходять, і легкими фракціями.

У другій камері, звільненій гідрозатвором від плівки з жирів і легких фракцій, відбувається вже глибша переробка – бактерії перетворюють найпростіші елементи в метан, вуглекислоту та інші гази, в процесі їх переробки утворюється пилок – стабільний мул, що осідає на дно камери частково, частково у зваженому стані. На цьому етапі вентиляція не менш важлива. Потім, через заспокійник/промивний фільтр/гідробар’єр освітлена вода переходить у дренаж. Але й у дренажі переробка не припиняється. Правильно влаштований дренаж з вентиляцією та достатньою щебеневою підкладкою створює умови вже для аеробних бактерій, тобто переробки за участю кисню.

Процес окислення стоків – не менш важливий для екології та правильної роботи системи. Він дозволяє знизити нітрати та інші забруднюючі речовини при дренуванні в ґрунт. І на цьому очищення не закінчується. Остання доробка відбувається безпосередньо в ґрунті, знову ж таки анаеробними мікроорганізмами, найпростішими та багатоклітинними, про які розповідав в цій статті. І пам’ятайте основне – збереження природи і навколишнього середовища від забруднення каналізаційними стоками, правильне будівництво каналізації та використання засобів для переробки і очищення відходів повинно бути основним пріоритетом.

Автор: Ігор Вихристюк, директор ТОВ “Спец буд інжиніринг”   

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
21 Листопада 2024 року - 12:50
Компанія Just SEO оголошує про запуск нової послуги зі створення...
20 Листопада 2024 року - 11:32
Бізнес-бранч – це простір для обміну ідеями, досвідом та натхненням,...
19 Листопада 2024 року - 14:48
Верховна Рада України схвалила в цілому Проект Державного бюджету на...
19 Листопада 2024 року - 13:59
До повномасштабного вторгнення рф ринок праці щорічно зростав...