Російська воєнна економіка готується до труднощів: прогноз на 2025 рік, – Bloomberg

Поділитися:

Вторгнення президента Володимира Путіна в Україну спровокувало економічний бум у Росії, заснований на державному стимулюванні. Майже три роки потому з’являються ознаки того, що рахунок скоро буде сплачений.

Про це повідомляє Telegram “Перший Бізнесовий“.

Настрій у Москві та інших містах залишається оптимістичним із переповненими ресторанами та жвавими розкішними магазинами, але поєднання рекордно високих процентних ставок і стійкої інфляції все більше загрожує прогнозам щодо ще одного року повільнішого, але все ще підживлюваного війною зростання.

«Відносно хороший період для російської економіки, яка базувалася на раніше накопичених ресурсах, закінчився», — сказав Олег В’югін, економіст і колишній високопосадовець центрального банку. «Висока інфляція з’їдає весь цей, здавалося б, короткочасний успіх».

Крім того, Росія стикається з санкціями, нещодавно ослабленою валютою, невизначеними прогнозами щодо цін на нафту та перспективою того, що її найбільший торговий партнер, Китай, має власні економічні проблеми.

Центральний банк прогнозує різке зниження темпів зростання в 2025 році до 0,5% порівняно з оцінками 3,5-4% минулого року, і бачить, що інфляція повернеться до цільового рівня в 4% лише в 2026 році. Прогноз Міністерства економіки більш оптимістичний, очікуючи 2,5% зростання цього року.

Путін заявив минулого місяця, що охолодження економіки є частиною плану уряду, оскільки він спрямований на «стабілізацію» інфляції. Хоча економіка змогла уникнути серйозного спаду, високі зарплати послабили суспільний спротив війні. Дві третини росіян залишаються впевненими в майбутньому, свідчать результати грудневого опитування Левада-Центру.

Будь-який біль від зростання цін відчувається нерівномірно серед росіян частково тому, що нестача робочої сили підштовхнула зарплати.

«Якщо говорити про середній клас, то зараз він почувається добре», — сказав ІТ-спеціаліст з Москви Сергій Дмитрієв. «Менш забезпечені люди відчувають сильніший стрес».

Високі відсоткові ставки не змогли зупинити зростання цін, яке більш ніж удвічі перевищує ціль. Тим не менш, Банк Росії в грудні зберіг свою ключову процентну ставку на рівні 21%, що є вищим, ніж одразу після вторгнення.

Рекордні витрати на запозичення почали впливати на бізнес. Російським автосалонам загрожує хвиля банкрутств, а сільське господарство відчуває тиск через високі витрати. Навіть найбільші компанії, такі як «Транснефть», «РЖД», «Северсталь» і «Норильський нікель», скорочують інвестиції.

Проте прогнозується, що цього року інфляція та висока вартість запозичень зменшаться. Центральний банк очікує, що інфляція досягне 4,5%-5% до кінця року, а ключова ставка залишиться на рівні 17%-20%.

Нагадаємо, адміністрація президента США Джо Байдена готується оголосити остаточний пакет військової допомоги Україні на суму 500 мільйонів доларів.

Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!

Читайте також
5 Січня 2025 року - 20:45
Офіс Президента України розглядає можливість продовження терміну добровільного повернення на...
1 Січня 2025 року - 12:30
“Герої бувають різні” - це проєкт що випустив перший в...
30 Грудня 2024 року - 14:41
2025 рік обіцяє стати незабутнім і багатим на зміни, адже...
28 Грудня 2024 року - 20:11
Легалізація криптовалют в Україні стає однією з важливих тем обговорення...