Цільове зростання економіки Китаю на 5% у 2024 році виглядає амбітним, враховуючи низькі споживчі витрати, невизначені перспективи експорту країни та все ще хиткий ринок нерухомості. Уряд президента Сі Цзіньпіна витратив останні місяці, намагаючись вирішити ці проблеми за допомогою ряду заходів стимулювання, які змусили інвесторів вимагати більш рішучих дій. Проте обрання Дональда Трампа президентом США та його загроза високих мит на китайські товари кинули ще одну тінь на другу за величиною економіку світу.
Про це повідомляє Telegram “Перший Бізнесовий“.
Існує ризик дефляційної спіралі, яка після трьох десятиліть безпрецедентного зростання може перенести Китай у період затяжного розладу, подібний до японського.
До останнього вибуху стимулів переважна більшість світових банків очікували, що економіка Китаю не досягне мети цього року. Дефляційний тиск зростав: ціни на нове житло впали найбільше з 2014 року, а рівень споживчих настроїв був найнижчим за понад півтора року. Уряд продовжував спиратися на виробництво та експорт для стимулювання відновлення. Станом на кінець вересня менше п’ятої частини економістів, опитаних Bloomberg, прогнозували, що валовий внутрішній продукт зросте на 5% у 2024 році. Аналітики таких кредиторів, як Bank of America Corp., ставили під сумнів ефективність фіскальної та монетарної політики у відновленні внутрішнього попиту. Хоча експорт зростав, Пекін стикався з відмовою країн, стурбованих впливом дешевих товарів з найбільшої у світі країни-виробника.
Останні заходи стимулювання
Після тривалого небажання вживати більш агресивних заходів Політбюро, що складається з 24 найвищих посадових осіб Комуністичної партії, включаючи Сі, на вересневому засіданні пообіцяло досягти щорічних економічних цілей Китаю та зупинити падіння на ринку нерухомості. Політичні кроки, які послідували за цим, стали найсміливішим стимулюючим заходом країни з часів пандемії. До середини листопада вони принесли деяке полегшення економіці, не суттєво підвищивши споживання.
Основним напрямком останнього політичного поштовху є стабілізація сектору нерухомості за допомогою таких заходів, як зниження ставок за непогашеними іпотечними кредитами та послаблення обмежень на ринку житла. Влада знизила процентні ставки, розблокувала ліквідність для заохочення банківського кредитування і пообіцяла виділити 340 мільярдів доларів для стимулювання фондового ринку Китаю. Офіційні особи також оголосили план рефінансування на 1,4 трильйона доларів, щоб перекласти деякі приховані зобов’язання місцевих органів влади на державні баланси.
Проблеми та виклики
Багато робочих місць і виробництва у світі залежать від Китаю. МВФ прогнозує, що Китай залишатиметься основним учасником глобального зростання до 2028 року, його частка становитиме 22,6% — це вдвічі більше, ніж у США. Країни-експортери корисних копалин, такі як Бразилія та Австралія, особливо чутливі до злетів і падінь китайської інфраструктури та інвестицій у нерухомість. Внутрішній спад залишив занадто багато сталі для поглинання місцевою економікою, підштовхнувши експорт металу, що сприяло зниженню світових цін.
Економіка Китаю, вартістю 18 трильйонів доларів, зазнає труднощів у низці секторів. Виробнича діяльність станом на жовтень скорочується з квітня 2023 року. Сполучені Штати намагаються обмежити Китай у постачанні передових напівпровідників та інших технологій, що призначені для стимулювання майбутнього економічного зростання. Китай засуджує ці заходи як стримування. Довіра вдома настільки крихка, що цього літа вперше за 19 років скоротилися кредити китайських банків для реальної економіки. Баланси місцевих органів влади страждають від безготівкових коштів, а їхні доходи від продажу землі скорочуються рекордними темпами, що ускладнює подолання падіння бюджетних витрат.
Нагадаємо, Дональд Трамп повертається в Білий дім, а економіку США чекає шалене зростання.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!