У столиці все більше розголосу набуває справа, у якій задіяні екологи з «Київводоканалу». Головна причина цього — беззаконня на темі надання приписів через стандарти скиду води у мережі міста та прочищення каналізації. Головні дійові особи — начальник Департаменту екологічного нагляду ПРаТ «АК Київводоканал» Сергій Романович Новокольский, Ірина Ксендзюк, і не тільки вона – всі ті, які беруть безпосередню участь у незаконних схемах та тиснуть на київських підприємців.
Ніякого службового розслідування у ПРаТ не проводять. Чому? Напевно тому, що люди з вищеназваного департаменту на чолі з його очільником отримують з цього неправомірну вигоду. Зокрема, є свідки та особи, які підтверджують інформацію стосовно того, що пан Новокольський напряму засилав до абонентів (магазинів, автомийок тощо) своїх людей (наприклад, інспекторка з перевірки Ксендзюк), які мали написати будь-які приписи. А далі — робоча схема: підприємцям пропонують послуги «перемовники» — люди, які можуть «порішати» всі проблеми за певну суму грошей. У ролі одного з них був чоловік Ксендзюк – Юрій. Саме він після припису, складеного дружиною, приходив до підприємців та пропонував «вирішення проблеми». Такий собі сімейний підряд у дії.
Цікаво, що вищевказана Ксендзюк раніше працювала на цій посаді, але її звільнили, до того ж, саме через це – неправдиві приписи. Але із приходом до департаменту Новокольського Ксендзюк знову взяли на роботу навіть попри скандальне звільнення та те, що вона не має необхідної для виконання службових обов’язків профільної освіти.
Один з багатьох абонентів у цій справі — відома в Україні мережа супермаркетів. Як і у минулі роки (наприклад, у 2022, 2023), компанія подає до «Київводоканалу» документи, але раптово отримує відмову через відсутність письмової згоди (йдеться про приймання стічних вод до мереж міста Києва). Тобто, всі минулі роки така письмова згода, а мережа отримувала дозвіл на скид, а ось тепер ця письмова згода десь поділася. Попри відповідь юриста компанії, що ПРаТ «АК Київводоканал» не має права витребувати перелік документів, мережа магазинів все ж дозбирала їх та донесла у визначений для цього термін. І що ж отримала компанія? Штраф, нарахований, буцімто, за затримку не інші порушення. І ось зараз цей абонент має сплачувати величезні кошти.
Що робить на тлі цієї справи ПРаТ «АК Київводоканал»? Показово звільняє кількох так би мовити несумлінних працівників, а насправді тих, хто не хотів виконувати накази Новокольського та керувався нормою закону та правилами. Тут йдеться про:
- заступника директора Департамента екологічного нагляду, начальника управління договірної роботи та обстеження підприємств Департаменту екологічного нагляду Божко Олександра Федоровича;
- начальника відділу інспектування підприємств та організацій міста управління договірної роботи та обстеження підприємств Департаменту екологічного нагляду Загоруй Романа Миколайовича;
- інженера 1 категорії відділу інспектування підприємств та організацій міста управління договірної роботи та обстеження підприємств Департаменту екологічного нагляду Щербатого Ігоря Володимировича.
Чесно кажучи, виглядає це все доволі дивно та показово. Мовляв, ось знайшли винних та усунули їх від роботи. Але підприємці у це не вірять, бо мають всі підстави.
Цікаво, що на початку повномасштабного вторгнення російських військ у лютому 2022 року тодішній директор Департаменту екології Гуменюк на офіційній сторінці ПРаТ «АК Київводоканал» та безпосередньо написав звернення до всіх абонентів. У ньому йшлося про те, що протягом часу, коли оголошено військовий стан, та ще два місяці потому умови для абонентів будуть подовжуватися автоматично. Але за три чи чотири місяці він пішов захищати країну, натомість департамент очолив славнозвісний Новокольський. Що ж він зробив? Тихо прибрав це оголошення, почекав два місяці і почав штрафувати. Всіх і кожного. А офіційної заяви щодо того, що подовжувати умови потрібно, так і нема.
Станом на зараз йде кримінальна справа з приводу підробки документів. Департамент екологічного нагляду під керівництвом Новокольского організував реальну злочинну групу, яка не тільки підробляла документи, але ще й мала на меті отримувати неправомірну вигоду від абонентів «Київводоканалу» на особисті картки та рахунки підконтрольних цій групі підприємств. Вже зараз відомо про збитки, які перевищують суму у 300 тисяч гривень. І тут виявляється, що у «Київводоканала» є такий собі посередник – ТОВ «АКВАЕКОСЕРВІС», де директорка – Аліса Юріївна Корчемна. Що ж вона пропонує абонентам? Все і одразу, а саме допомогу в отриманні умов на скид стічних вод у міську систему та постійний «супровід». Цікаво, що умови на скид видаються за підробними документами – нічого не робиться, а папери пишуться від компаній, які працюють на ринку Києва. Загалом по столиці тисячі абонентів, тож розмах справ у так званих екологів величезний. Для отримання неправомірної вигоди вони готові на все, хоча за законом мають стояти на боці жорсткого дотримання правил та стандартів.
Але Корчемна – не нове обличчя у цій компанії. Бо саме Новокольський взяв її на роботу на місце іншого робітник, поки той був у відпустці, не маючи на цей крок жодних юридичних підстав. Працівники, які не згодні із так званою політикою керування Новокольського, потерпають від його тиску, після чого звільняються. І це триває вже більше ніж 2,5 роки. Зараз є дуже багато інформації від працівників вищеназваного Департаменту – як колишніх, так і нинішніх, і вся вона стосується порушень, тиску на київських підприємців, а також демонструє головну мету – отримувати неправомірну вигоду (а точніше, шалені гроші, бо тільки закриття припису для автомийки, наприклад, вартує десь 200 тисяч гривень).
Станом на зараз генеральний директор ПРаТ «АК Київводоканал» Лисюк має всю інформацію по справі, але реакції ще не було. Звісно, це ще не кінець історії. Як кажуть у подібних випадках – чекайте, далі буде.
Підписуйтесь на Перший Бізнесовий в Telegram і Facebook і читайте найважливіші і найсвіжіші новини першими!